Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Vad händer med luckan när den stängs? Kommer den åt listen? Om inte, hur kom blodet dit? Tror du KJ tryckte upp VB mot luckan?
Jag vet inte vilken typ av konstruktion ni har på bilar där du bor, men de vi har här, där ligger gummilisten dikt an mot bagageluckan, det är liksom själva poängen med en list, att den sluter tätt.
Så här då, blodet fanns ursprungligen på listen, det är den första detalj på bilen som man stöter på i den delen av bilen, när bagageluckan är öppen, blod på listen och lite mellan den och karossen.(botten på listen mellan list och kaross(räfflade delen). När bagageluckan stängs så pressas listen samman mellan lucka och den räfflade delen av det här utrymmet, och blodet sprids åt vänster respektive höger för att få plats, det gör att blodet pressas uppåt i den vänstra delen, samtidigt flyter det upp över listen och besudlar luckans kant. Och blod pressas, eller skvätter över den räfflade delen, eventuellt in på mattan, och i det sistnämnda, ja, där går jag med på att det kan handla om ett kryddmått eller vad du nu vill kalla det, själv säger jag, ytterst små mängder, men vi vet inte. För precis som MrFold säger, hur mycket har mattan sugit upp?
Det handlar absolut inte om en blodspruta tror jag.