Citat:
Ursprungligen postat av
letsdoit
Det kallar inte jag för övertygande bevisning.
Nja, det blir ju lite bi-polärt det här med hur rätten ser på saken.
I de förra domarna valde man att inte tro att FS gjort döljande åtgärder, och då fanns inte ett enda bevis.
I denna domen väljer man att tro att FS gjort döljande åtgärder, och då finns hur mycket bevis som helst.
Det nya SMSet skänkte de andra indicierna en logisk möjlighet att se dessa som fullt möjliga.
En ändrad utsaga om pengarna gör FS utsaga mer darrig, men den vill jag nog höra på band och inte återgiven i en kort nyhetsresumé.
Utan dessa två delar hade domarna inte kunnat få bort tvivlet, bilen syntes hoppa över parkeringen & LJ visste inte vilken vecka det var.
Det är inte ovanligt att man anammar den ena eller andres sida helt och hållet i sin dom. I TR/HR blev det modstulet för PÅK, men i denna dom förutsätter jag att det blir det omvända. Man kommer köpa ÅKs hela resonemang.