Citat:
måndag, maj 13, 2013
Franskt utpekande: Iran bakom tidig skandinavisk jihadism
Iran stod bakom Mullah Krekar i Norge, och stödde hans grupp Ansar al-Islam med vapen och pengar. Irans ambassad i Stockholm hade goda kontakter med nordafrikanska jihadister i Sverige. Och Iran gav skydd åt svenske terrorledaren Mohamed Moumou när han flydde från Afghanistan i samband med den USA-ledda invasionen.
Det skriver en före detta underrättelseanalytiker inriktad på kontraterrorism vid franska försvarsdepartementet, som bloggar för tidningen Le Monde under pseudonymen Abou Djaffar.
Avslöjandena avhandlas i en artikel om det skenbart motsägelsefulla i att shiamuslimska Iran ofta har lierat sig met sunnimuslimska krafter. Men man kan ha gemensamma intressen trots att man egentligen är fiender, menar Abou Djaffar. Den shiitiska islamiska republiken Iran har länge understött sunnimuslimska extremister, visar han, både utom och inom det egna landets gränser, för att på så sätt söka destabilisera andra stater i regionen.
http://gudmundson.blogspot.se/2013/05/franskt-utpekande-iran-bakom-tidig.html
Gudmundsson är en känd skribent i Sverige och anses vara en expert på islamisk terrorism. Den som påstod tidigare att jag var korkad och ond, borde nu gapa stort och svälja duktigt.
Verkligheten är komplicerad och ofta obegriplig. Det går inte att ha förankring med verkligheten ifall man har en svartvitt och förenklad tankesätt. Allting handlar inte om Shia och sunni. Ifall världen skulle vara beskaffad på det här sättet skulle alla människor stå still som statyer.
Det var bra att du la näsan i blött och skulle bevisa att kurder hit och ditt, för nu fick du lära dig något nytt. Det är genom misstag man lär sig något nytt.
Jag rekommenderar att du betraktar världen och även Syrien kriget med nya glasögon. Shia och sunni är bara skitsnack för i slutändan handlar allt om makt. Kurderna vill ha makt, oppositionen vill ha makt och regimen vill ha makt. Det är efter detta som aktörerna gör sina beslut.