Citat:
Ursprungligen postat av
SilentVictory
Det är såhär det blir samhället när debattklimatet är riktat åt endast ett håll.
Du hittar inga liknande forum för varken Norge, Danmark eller t.ex Finland.
Av den enkla anledningen att du kan diskutera invandringen och dess kostnader och problem utan någon risk att förlora både jobb och bli utesluten ur diverse föreningar.
Det är liksom inte värt att spatsera ut på torget och deklarera sina åsikter högt när man riskera att förlora hela sitt levebröd. Skulle du själv gjort det TS?
Det handlar inte om att våga stå upp för sina åsikter eller inte, det handlar om att man inte vill förlora det man kämpat för.
Du risker även att bli uthängd med både bild, adress och få ditt privatliv upplagt på diverse sajter som granskar oliktänkande. Precis såhär fungerade det under DDR och Stasi.
Så lägg ner ditt snack om att folk är för fega för att stå upp för sina åsikter.
Flashback är i princip enda stället där dessa frågor går att diskutera utan repressalier, givetvis samlas då folk här som vill just diskutera detta.
Passar det dig inte så är det ingen som kommer att sörja om du väljer att lämna Flashback.
Precis, i Norge blir man inte mordhotad, eller av med jobbet om man har högeråsikter, ej heller blir man straffad av det. Man tar det som vuxna människor och pratar om det, antingen kommer de hålla med dig likt åsikterna om mesmör, eller så kommer de säga "nej fy fan" precis som de skulle ha sagt om palt.