Citat:
Ursprungligen postat av
Alibabasson
Ja, för att ni kommer med saker som kan Gud skapa en sten så stor att han inte kan flytta på den? eller att Gud kan inte vara allvetande och ge människan fri vilja. Ni vill att man ska välja ena och utesluta det andra. Men gör man det innebär det att Gud inte är allsmäktig. Men när vi säger att Gud är allsmäktig dör också alla era falska och dåliga argument. En allsmäktig Gud kan allt, precis allt du kan tänka dig. Och en allsmäktig Gud är det förnuftigaste resonemanget med tanke på det universum han har skapat och de liv han har skapat.
Du förväxlar naturfenomen med behovet att ombesjunga vacker natur - det enda du har är upprepningar som kommer i form av en massa superlativer - i sig, kommer du inte med något som inte redan vetenskap varit först med att ta upp till mikroskopet och genomlysa så enormt mycket djupare och dessutom utvecklat... och med det vackrare ändå.
Att enbart poetisera, är att ge namn/benämna - det finns redan namn på allt som fascinerar dig och desto rikligare än den platta förenklingen du gör - du förnärmar snarare all variation genom att klippa bort, förenkla och t.o.m beljuga.
Naturen är så enormt mycket mer storartad och dimensionell än den form du försöker pressa ner fenomenen i, du får inte med ens en mikroskopisk bråkdel, och det gör du för att du själv ska kunna förstå, dock är alla inte så trångsynta som din mannual för dummies. För de mer enkelspårade.