Sjukt rolig tråd då man känner igen i princip alla!
Mannen med solbrillorna, skägg och pantburkar ser jag flera gånger i veckan. Han hade även en rosa ryggsäck ett tag i somras? Han har även ett par roliga flätor både i håret och skägget. Solbrillorna är på året om, såg honom senast förra veckan klockan 18 på kvällen och det var då inte soligt vid den tidpunkten. Han hänger både på stan och på Erikslund. Jobbar själv på Erikslund och han tar nästan alltid sista bussen hem efter att shoppingcentret har stängt. Ser honom jämt inne i shoppingcentret grävandes i soptunnor när jag jobbar. Har dock aldrig hört honom säga någonting men han verkar väldigt harmlös.
Det finns även en annan snubbe som är i 40-årsåldern som
JÄMT är på Erikslund. Jag är ändå där minst två dagar i veckan och han är
ALLTID där. Han har världens ölkagge, kort(nästan snaggat) blont hår och har nästan jämt en röd munktröja. Han ser hyfsat välvårdad ut men han tar alltid för sig av det som är gratis. Ser honom alltid ta för sig inne i matbutiken då det är provsmakningar, inte bara en vända utan minst fem. Det roligaste är när det är flera provsmakningar i butiken samtidigt för då stannar han vid varje stopp och tar 3-5 portioner av allting. Han har fått en del skäll av personalen som sköter provsmakningarna. Han är väldigt social och pratar på som bara den. Tror dock att något inte står helt rätt till. Meeen, han verkar som en skön kille som gillar att ta för sig
Det finns även en väldigt obehaglig tant som främst rör sig på Grytabussen(gamla 19 och även buss 17). Har dock stött på henne på bussen till Viksäng också. Hon är gammal, kanske 70+, med grått hår och ljusblåa ögon. Hon ser ut som en vanlig tant men hon har
väldigt uppspärrade ögon och ser rätt frånvarande ut i blicken. Har hört att i princip alla som tar Grytabussen vet vem damen är. Hon går på bussen och väljer ut ett "offer" som hon sedan stirrar på(
jag menar verkligen råglor, hon tittar inte bort en sekund) under hela bussresan. Mina kompisar berättade om tanten och jag tyckte det lät helt otroligt, hade aldrig sett henne och åker ändå buss hyfsat ofta. De sa att alla undvek henne och folk som inte ens kände varandra hoppade ihop på bussen för att slippa bli utsatta(
detta är inte allt för vanligt i torra V-ås).
Det komiska är att jag blev utsatt för henne bara en vecka efter att mina kompisar berättat om henne. Det var kanske tur för då fattade jag ju vad det rörde sig om, hade väl fått panik annars. Jag satt som vanligt på bussen och det satt några dryga småungar precis bredvid. Plötsligt kommer det en person och ställer sig bredvid mig. Jag satt nästan längst bak i bussen som i princip var tom. Tyckte det var lite lustigt att hon ställde sig där men jag satt djupt försjunken i min mobil så jag ignorerade personen, tittade inte ens upp. Hör sedan hur småbarnen börjar fnissa åt något och ser att de tittar på mig och viskar. Först då tittar jag upp och möts av att tanten står och råglor på mig! Det var verkligen creepy. Lite pinsam som jag är tittade jag bara ner i mobilen och låtsades som om ingenting, hade ingen aning om vad jag skulle ta mig till? Säga åt henne? Skrika? Tyvärr skulle jag åka rätt många stationer och tanten stod kvar och stirrade på mig under hela resan. Det var riktigt obehagligt. Någon mer som har råkat ut för denna skumma tant? Dela med er i så fall! Kan tillägga att detta skedde för cirka 1-2 år sedan, minns inte exakt.
Sedan finns det en man som med största sannolikhet lider av en sjukdom då hans nacke är sne. Alltså, hans huvud ligger nästan och vilar mot axeln jämt och ständigt. Tycker så otroligt synd om honom då det inte ser bekvämt ut för fem öre. Han har alltid säckiga och sunkiga kläder på sig. Rör sig mycket i stan men även på Viksäng, ser honom ofta på bussen.
Sett cowboysnubben på krogen ett par gånger, minns jag fel om han talar med lite brytning? Han står i alla fall alltid och spanar in småtjejerna helt ensam i ett hörn.