Blir nog ingen riktig höjdare mot England nästa vecka. Med Khedira, Klose, Gomez och Schweinsteiger skadade, samt att Lahm, Neuer och Özil har fått lämna truppen blir det inte direkt ett A-lag som Jogi ställer upp med på Wembley. Märks också att intresset är lågt från de tyska fansen, man har tydligen sålt mindre än 1000 biljetter. Har verkligen förståelse för det, en vänskapsmatchen i mitten av november i ett kallt London lockar inte direkt.
Tydligen ska Weidenfeller, Schmelzer, Reus och en av Bendertvillingarna få starta och Mertesacker ansluter sig också till truppen. Kanske en sådan här startelva då? Möjligt att Schürrle spelar istället för Müller eller Kruse ifrån start. Personligen hade jag gärna sett båda Bender tillsammans också.
Vad etniskt tyskt hela truppen blev helt plötsligt. (Menar inget vidare med det här, bara något jag märkte av). Ser fram emot att se Weidenfeller sjunga nationalsången Buffon-style.
Weidenfeller
Höwedes - Boateng - Hummels - Schmelzer
L/S Bender - Kroos
Müller - Götze - Reus
Kruse
Bänk: Adler, Mertesacker, Jansen, Westermann, L/S Bender, Draxler, Sam, Schürrle