Resultat: Valet 2018
SvP får min röst
0%
0 röster
SvP får inte min röst
0%
0 röster
2013-11-13, 23:16
  #12601
Medlem
Kurganskis avatar
Citat:
Jag hade hellre sett en personlig diskussion" säger oppositionsråd Marie Ekman (S).

Detta måste partiet nappa på!
Citera
2013-11-13, 23:20
  #12602
Medlem
-Wasteland-s avatar
Citat:
Här utsätts DT:s redaktion för en affischaktion iscensatt av högerextrema Svenskarnas parti.
Ja, jävlar vad dom gick igång på ett worddokument. Den nazistiska AFFISCHAKTIONEN skrämmer möjligtvis slag på gamla kommunkäringar och lokal-tv-hallåor men folk ute i städerna garvar förmodligen lika mycket som vi åt den här ofrivilliga komiken som hysteriska och korrupta politruker bjuder på. De kanske skulle ta sig en sväng i verkligheten utanför tjänstelokalerna nån gång och komma in i matchen lite.
Citat:
Vi blir beskyllda för att sprida propaganda, det är att kliva över en gräns tycker jag.
Man häpnar, fanimig.
Citera
2013-11-13, 23:53
  #12603
Medlem
SthlmsExtremistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Wasteland-
Det handlar om vilket Sverige vi vill ha! SD 2014!

http://oi40.tinypic.com/de5guq.jpg
Får man fråga vem det är på bilden till vänster där?`
Citera
2013-11-13, 23:54
  #12604
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SthlmsExtremisten
Får man fråga vem det är på bilden till vänster där?`
Sverigedemokraternas nya stjärnskott naturligtvis.
https://www.realisten.se/2013/11/13/nima-gholam-ali-pour-ny-medlem-i-sverigedemokraterna/

Edit: Vänster/Höger har jag aldrig lärt mig, särskilt inte när jag tittar på bilder. Jag har för mig det är någon tysk soldat, den andra.
Citera
2013-11-14, 00:10
  #12605
Medlem
SthlmsExtremistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Straybullet
Sverigedemokraternas nya stjärnskott naturligtvis.
https://www.realisten.se/2013/11/13/nima-gholam-ali-pour-ny-medlem-i-sverigedemokraterna/

Edit: Vänster/Höger har jag aldrig lärt mig, särskilt inte när jag tittar på bilder. Jag har för mig det är någon tysk soldat, den andra.
Åh fan, där ser man! Tack för det snabba svaret i alla fall.

Snart 1,2 miljoner visningar och 13 000 inlägg, otroligt att så många hittar hit till denna tråd!
Citera
2013-11-14, 00:36
  #12606
Bannlyst
Vi blir beskyllda för att sprida propaganda, det är att kliva över en gräns tycker jag. är ju ett helt episkt citat helt i klass med Toblerone-Monas "Jag är bannemig ingen fifflare!". Jag kan fan inte sluta skratta.


Citat:
Ursprungligen postat av SthlmsExtremisten
Åh fan, där ser man! Tack för det snabba svaret i alla fall.

Snart 1,2 miljoner visningar och 13 000 inlägg, otroligt att så många hittar hit till denna tråd!
Ja, det har varit rätt bra sprutt de senaste månaderna, det är kul för mig som både är medlem i SvP och Flashback-nörd
Citera
2013-11-14, 00:38
  #12607
Medlem
Nix-registrets avatar
Det här kanske redan har varit uppe, men för några veckor sedan intervjuades SvP Mora i Dalarnas Tidningar: http://www.dt.se/nyheter/mora/1.6404166-svenskarnas-parti-staller-upp-i-kommunalvalet

Intervjun i sig är inte mycket att orda om. Journalisten fular sig genom att citera SvP:arn ordagrant för att få honom att framstå som lite rörig. Sett till förutsättningarna sköter han sig utomordentligt och ger raka och vettiga svar. För det var ju det här med förutsättningarna..... Notera journalistens efternamn.

Dessa proletärer alltså...
__________________
Senast redigerad av Nix-registret 2013-11-14 kl. 00:40.
Citera
2013-11-14, 04:02
  #12608
Medlem
PsychoRastaSkinheds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhiskeyTango84
Hahahahahahhahahaha jämställer du några uppsatta band och en lapp på dörren med vandalism Några förstörda rutor ska inte ha förekommit och inte heller några polisanmälningar bortsett från i Mora där de tolkade det som någon form av hot Ska vi prata glaskross och vandalism så är nog dina kompisar i AFA svenska mästare vid det här laget

Vandalismen stod det i artikeln före de uppdaterade den. I Vaggeryd hade de pangat rutor som troligen var en hämndaktion för vad VN skrev om SvP förra veckan vilket gjorde eran Führer förbannad.
Citera
2013-11-14, 04:06
  #12609
Medlem
Luckmanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychoRastaSkinhed
Vandalismen stod det i artikeln före de uppdaterade den. I Vaggeryd hade de pangat rutor som troligen var en hämndaktion för vad VN skrev om SvP förra veckan vilket gjorde eran Führer förbannad.
Ja, det känns ju... troligt.
Citera
2013-11-14, 09:00
  #12610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Det rör sig om ett litet samhälle. Skriver man att någon är "nyinflyttad" kan folk på orten klura ut vem det är även i de fall där inga namn nämndes. I ett av fallen förföljde man dessutom en specifik person som satt i en väldigt liten skolstyrelse:

https://www.nordfront.se/expo-forfoljer-engagerad-foralder.smr
https://www.nordfront.se/par-oberg-ar-inte-langre-med-i-skolstyrelsen.smr

Flera av de utpekade personerna var ju dessutom helt ostraffade och grova felaktigheter förekom också i artikeln.

Det finns inget allmänintresse i det DT skrev i den och flera andra tramsartiklar. Enda anledningen till att DT startade det här drevet är att de uthängda personerna är för populära på orten och att folk uttryckte sig kritiskt på ett möte med Migrationsverket. Inga brott har begåtts av nationella på orten annat än det i DT:s ögon grova brottet att folk hyser och yttrar egna åsikter. Därför är det inte mer än rätt att DT utsätts för symboliska aktioner. DT är nog medvetna om att deras beteende rättfärdigar betydligt grövre motåtgärder än lite snören och det är nog därför de är så skitnödiga och ska polisanmäla SvP:s aktion:

http://www.nationell.nu/2013/11/13/nazistattack-skakar-sverige/
Du har inte svarat på frågan varför det skulle vara fel att hänga ut "Sverigevänner". Är man som skolstyrelsekillen högt uppsatt i en extrem falang så får man tål att media skriver om en. Det har jag väldigt svårt att tro. Misshandlades inte en neger i Ludvika av nationella från Ludvika för något år sedan?

Lite mer artiklar som visar att nationella Ludvikabor inte direkt har varit så laglydiga som du vill få det att verka som.
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/demonstration-angreps-av-hogerextrema-i-ludvika_6806025.svd
http://www.dt.se/nyheter/ludvika/1.3587169-hogerextremt-klotter-pa-tre-skolor?m=print
__________________
Senast redigerad av Olepeter 2013-11-14 kl. 09:07.
Citera
2013-11-14, 12:36
  #12611
Medlem
Revolteras avatar
Hur många nazister sitter i SvP's topp?

Det är ganska lätt att se att Nationalsocialistisk Front (NSF) aldrig las ner. De ombildades bara för att framstå som mindre militanta. 2008 ombildades de till Folkfronten, vilket senare blev Svenskarnas Parti. Och majoriteten av de ledande figurerna inom Svenskarnas Parti har ett förflutet inom NSF. Hur många av de medlemmar som innehar ledande positioner inom Svenskarnas Parti är nazister? Finns det fler än de jag listar nedan?

Bara genom att gå in på kontaktsidan på SvP's hemsida kan vi se att samtliga fem ledande positioner inom partiet innehas av nazister.

Stefan Jacobsson
Nu: Partiledare i Svenskarnas Parti
Då: Medlem i den militanta nazistorganisationen Svenska Motståndsrörelsen

Anders Ärleskog
Nu: Vice partiledare i Svenskarnas Parti
Då: Näst högste ledaren inom Nationalsocialistisk Front (NSF)

Daniel Höglund
Nu: Partistrateg i Svenskarnas Parti
Då: Toppnamn inom ledningen i Nationalsocialistisk Front (NSF)

Jonas Andersson
Nu: Partisekreterare i Svenskarnas Parti
Då: Distriktsordförande för Nationalsocialistisk Front (NSF) i Östergötland och toppkandidat till kommunfullmäktige

Dan Eriksson
Nu: Internationell sekreterare i Svenskarnas Parti.
Då: Propagandachef och vice ordförande i Nationaldemokratisk Ungdom

Dessutom kan vi lägga till Björn Björkqvist
Nu: Toppkandidat i Svenskarnas Parti
Då: Propagandachef i Nationalsocialistisk Front (NSF)
Citera
2013-11-14, 12:38
  #12612
Medlem
02-02-2012s avatar
SvP är väl nazister så det är väl troligt att alla medlemmar är nazister och därför hela styrelsen. Konstig tråd, varför tror du att SvP trådar hamnar i forumet om nazism?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in