Citat:
Ursprungligen postat av
rosebud
Vad menar du är den "jättestora skillnaden" mellan en människohjärna och en aphjärna i fråga om funktion? Rätt sensationellt för övrigt att du inte tror att det spelar någon som helst roll att vår hjärna är 4-5 gånger större och huserar 85 biljoner neuroner mot schimpansens knappa 7. Det är som att jämföra en tio år gammal fickräknare mot en ny iPad och säga att skillnaden i hårdvara inte spelar någon roll för funktionen, utan att allt handlar om hur optimerad mjukvaran är.
Vad gäller dina frågor så är svaret "nej", jag tror inte att det finns något större samband mellan hjärnvolym och intelligens hos moderna människor. Andra faktorer spelar som du säger större roll. Mellan en schimpans och en människa så pratar vi dock om helt olika fysiologiska förutsättningar.
En liknelse skulle kanske vara att om man såg tre personer på gatan, en som var 105 cm lång, en som var 208 cm lång och en som var 209 cm lång så skulle jag relativt säkert kunna säga att de två långa personerna har bättre förutsättningar att bli bra basketspelare än den som var väldigt kort. Däremot tror jag andra faktorer än längden spelar större roll mellan de två långa individerna.
Förhållandet verkar snarare vara att människans hjärna är 2-3 gånger större i förhållande till kroppsvikten.
Men den stora skillnaden är precis som du säger alltså inte storleken eller formen utan istället veckningen och antalet kopplingar, neuroner och synapser samt hur de samspelar.
Så vi verkar alltså egentligen vara överens.
En schimpans har hjärnvolymen ca 400 cm3 och kroppsvikten ca 40 kg
Om du jämför en nu levande människa med lite mindre huvud och hjärna på ca 800 cm3 och en kroppsvikt på 80 kg.
Kan du tänka dig att denna människa trots att den har ungefär samma förhållande mellan hjärnvolym och kropp som en schimpans ändå har samma intelligens, kognitiva och sociala förmågor som vilken människa som helst som har större hjärna?
stebe2