2013-11-11, 18:36
  #6457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Detta var ett mycket mystiskt och konstigt inlägg.

Först argumenterar du för min sak i fyra punkter att intelligens inte kan mätas i kubikcentimeter.

Och sedan vänder du helt om och avslutar med att argumentera mot dina egna punkter.

Menar du alltså ändå att man kan avgöra en människas intelligensnivå om man mäter skallens volym i förhållande till kroppvolymen hos olika människor?

stebe2

Min poäng (som jag tydligen inte kan förklara på ett sätt du förstår) är att man inte BARA kan titta på volym. En blåval har större hjärna än en människa, men det betyder inte att den är mer intelligent.

Vi kanske borde ta det helt från början, i små enkla steg så att vi kan förstå exakt var det egentligen är vi tycker olika.

När du tittar på den här bilden, vad tänker du då? Anser du (som jag) att det dramatiska ökningen i volym av framförallt frontalloberna har ett samband med de mer avancerade kognitiva förmågor människor har, jämfört med apor? (Kognitiva förmågor som vi dessutom vet har sitt centrum i dessa regioner)

http://disjointedthinking.jeffhughes.ca/wp-content/uploads/2011/02/brainEvolution.jpg
Citera
2013-11-11, 19:41
  #6458
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Visst vet jag att man bara mest gissar och spekulerar men i läroböcker och media ger man sken av att vara tämligen säkra.
Jag förstår att du gärna vill tro att man mest gissar och spekulerar. Och det handlar förvisso om gissningar och spekulationer - men då såna som bygger på tämligen goda kunskaper om vad som kom före och vad som kom efter. De är alltså inte utan grund.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Med lite logik och ca 3 sekunder eftertanke så är det ganska självklart att även om man sökte sig till savannen så var träden betydelsefulla för människan. Där fanns skugga och möjlighet att nå längre upp för att få överblick än de 130-140 som man nådde på två ben som enligt vissa populärvetenskapliga filmer skall ha varit så avgörande för människans utveckling.

Logiken saknas helt i de evolutionära argumenten.
Du kanske skulle försöka ta del av de bästa förklaringarna snarare än de mindre begåvade?

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Vissa argumenterar för att människan utvecklat skriket vid födseln för att mamman skall knyta an till barnet och vilja ge den omvårdnad. Det betyder att människan någonstans förlorat förmågan att förstå vems barnet är och att förstå att barnet behöver omvårdnad och mat.
Om det var så så har vi uppenbarligen återfått denna förmåga på senare tid.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Du behöver inte jämföra storleken hos andra primater för att hitta skillnader på stoleken på skallar.
Du har tydligen inte förstått mitt argument. Ska jag ta det igen?

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Jämför med andra helt vanliga människor. Vissa föds med mindre skallar som går hyfsat smidigt att föda fram. Andra föds med större skalle som blir ganska besvärliga att föda fram. I slutändan har de ungefär samma intelligensnivå.
Ja, eftersom strukturerna i deras hjärnor är ganska lika.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Och storleken på skalle vid födseln avgör inte den kommande intelligensnivån.
Inte så vitt vi kan avgöra, iallafall. Annat än i extremfall.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Samtliga blir patetiska och krystade ibland nästan komiska. Bara en totalt evolutionsfrälst kan tycka att argumenten är vettiga.
Är du säker på att du förstår dem?

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Varför skulle tvåbenthet och högre intelligens inte kunna kombineras med fortsatt styrka i överkroppen för klättring
Energi var nog en bristvara ibland. De som behövde mer än nödvändigt hade sämre fitness vid bristsituationer. Behöver man inte kunna klättra i träd så är det en onödig energiutgift att underhålla muskulatur för det.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
eller mer utvecklad motorik vid födseln eller mer utvecklad och användbar hjärna vid födseln.
Frågorna hopar sig.
Det hade förmodligen varit bra. Men den lösningen har tydligen inte uppkommit.

Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Nu var det ju lite mer som måste hända än bara att minska behåringen innan en schimpanspäls blir människohud.
Allvarligt. Jämför fördelarna med att ha päls som skyddar mot värme, kyla och solstrålar med fördelarna med en naken hud som inte är något vidare skydd mot varken värme eller kyla eller solstrålar.
Varför skulle det naturliga urvalet selektera för något som är sämre på de flesta punkter?
Eller menar du att förmågan att svettas och därigenom förlora massor av vatten och vara totalt beroende av tillgång på rent vatten skulle vara den avgörande faktorn.

Nja, som jag sa så gissar jag på sexuellt urval - det vill säga att de som hade mindre hår var mer attraktiva partners. Men visst kan effektiv avkylning ha spelat in också, det vet jag inte. Hästar är dock mycket uthålliga och bra på att svettas utan att vara helt utan päls, det är därför jag tror mer på sexuellt urval.

Det spelar ingen roll på hur många punkter något är sämre (eller bättre) - det som är avgörande är huruvida det ger reproduktionsframgång eller inte. Det är därför som sexuellt urval kan åstadkomma så märkliga saker som t ex påfågelns stjärtfjädrar eller babianens nos trots att de är tämligen värdelösa till något annat än just att locka partners och på det hela taget måste vara rätt opraktiska.
Citera
2013-11-11, 19:50
  #6459
Medlem
526s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rust-Lee
Fast hur vi använder toner och skalor har förändrats markant över åren.
Dagens ters-harmonik 1 + 3 där dur blir C och E och moll blir C + Eb är ganska nytt.
Dåtidens kvarts harmonik och skalor från tex mellanöstern låter falskt för oss.
En +femma tex ett G# i Cdur låter fel för en svensk.
Ja det är sant, men det är inte det som är grejen. Hur man kombinerar toner är en fråga om smak.
Citera
2013-11-11, 20:48
  #6460
Medlem
Rust-Lees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Ja det är sant, men det är inte det som är grejen. Hur man kombinerar toner är en fråga om smak.

Du uppfattar det som smak iaf

Din kulturs harmonilära printas in i skallen på dig vid extrem tidig ålder. Precis som fågelungar lär sig härma toner lär vi oss harmonik. En treåring i Sverige finner A A# D A# A falska och konstiga, medans ett barn av samma ålder i tex Iran uppfattar det som harmoniskt

Men du har helt rätt att musik är fysik/matematik.

Ta ett gummiband och spänn ut det. Kolla tonen och spänn det mer. Hur länge du än spänner kommer du alltid efter 7 grundtoner landa där du började. Dock en oktav upp. Men samma ton.
Citera
2013-11-11, 21:17
  #6461
Medlem
Pads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Du kanske inte känner till att våra gemensamma förfader med schimpansen var i det närmaste identisk i kroppsform och förmodat levnadssätt med dagens schimpanser. Så det går ganska bra att ta schimpansen som exempel på hur vår gemensamme förfader såg ut och vilka egenskaper han hade. Så det handlar inte om en önskelista. Det handlar om att förmågor och egenskaper skall försämras och förloras till förmån för oförmåga och försämrade egenskaper och försämrade funktioner. Och det naturliga urvalet skall alltså selektera detta framför mer effektiva funktioner och egenskaper.

Fast nu blir det ju bara mer effektiva egenskaper i ditt huvud. Om vi nu drar oss mer ut på savannen så kommer egenskaper som upprätt gång att vara mer värdefullt än att kunna klättra bra i träd. Att vara uthålliga och spara energi när vi förflyttar oss blir mer värdefullt än att kunna sprinta skitfort korta sträckor. Människor och schimpanser utvecklades åt olika håll och högg två olika nischer.

Citat:
Man äger alltså redan en "önskelista" som man allt eftersom förlorar saker ifrån p g a att det naturliga urvalet inte selekterar att bevara dessa egenskaper och förmågor.

Nej, självklart gör det naturliga urvalet sin grej. Det som matchar de förutsättningar man har kommer att premieras, lämnar vi i allt högre utsträckning träd för ett liv på marken så kommer dessa egenskaper att vinna mark, skitenkelt faktiskt. Det behövs ingen önskelista för det, och här är det väl också lite en fråga om hönan och ägget. Några av förändringarna gjorde nog att vi helt plötsligt kunde bli effektivare på marken, och därför började vi vara där mer ofta. Det hade såklart kunnat gå tvärtom, att vi fortsatt bo i träden och någon annan primat hade tagit sig ner på marken istället. Det vi kan se är att vi utvecklats åt olika håll, och på det sätt som är logiskt för den miljö vi vistats i.

Citat:
Och du tror inte att det skulle vara bättre att kunna klättra upp i träden på savannen än bara försöka sträcka sig upp på två ben när man är ca 130-140 lång för att se vart rovdjuren finns.
Du kan förmodligen inte se hur komiska, underhållande och krystade de olika gissningarna och spekulationerna är till människans utveckling är om man inte är helt evolutionsfrälst.

Nu måste jag ställa en kontrollfråga till dig, kan inte människor klättra i träd? I vilket skede tänker du dig att vi helt skulle ha tappat den förmågan? Men om vi nu rör oss på marken 97% av tiden, är då en något långsammare klättertid ett särskilt högt pris att betala för att gå mer energisnålt de 97% som vi INTE är i träden? Det handlar om att väga olika slags fördelar mot varandra, men du verkar ha dina trädskygglappar på som hindrar dig att se andra vinster.

Citat:
Givetvis har träd alltid varit en skyddad plats för människor även om de inte har haft bra klätterförmåga.

Inte alltid, och väldigt många av djuren vi vill skydda oss från är också ypperliga trädklättrare. Och som sagt, vi har väl alltid kunnat klättra i träd om det kniper? Men under vissa perioder så tror jag att vi förlitat oss betydligt mer på grottor eller ett samordnat försvar.

Citat:
Du inser tydligen inte hur krystad din förklaring är.

Du inser tydligen inte hur en komplett brist på argument från din sida inte kommer att övertyga mig om att det skulle vara en krystad förklaring?

Citat:
Du tänker dig alltså en utveckling mot en alltmer hjälplös individ med en alltmer outvecklad hjärna har utvecklats parallellt med att vår instinkt ändrats att ta hand om den alltmer hjälplösa ungen.

Du inser kanske att detta komplicerar evolutionen och kräver att mutationer sker som påverkar instinkter hos de vuxna individerna samtidigt som mutationer gör att ungarna föds alltmer hjälplösa med alltmer outvecklad hjärna.

Allt i små små steg såklart, och om nu människan är ett socialt djur som tar hand om sin avkomma, och den avkomman när den växer upp faktiskt får BÄTTRE förutsättningar än sina förfäder, kommer sådana förändringar att fastna i populationen då? Ja, det låter väl inte särskilt krystat?

Citat:
Hur skall du ha det? Har en människa med stor skalle automatiskt mer intelligens än en människa med mindre skalle?
Menar du på allvar att man kan mäta människors skallar och därmed förutsäga deras intelligensnivå?

Jag har tämligen preciserat gått igenom det här med dig tidigare, och som vanligt tar du till dina två paradgrenar, taskigt minne kombinerat med att blurra ihop populationer och individer. Jag lämnar dig nu med skämsmössan för att du återigen frågar något som du redan fått utförliga svar på, och om du är osäker på vad mitt svar är så kan du tröska igenom de gamla inläggen.

Citat:
Jag påstår att intelligensnivån inte har med storleken på skallen att göra.
Om du har belägg för att storleken på olika människors skallar avslöjar deras intelligensnivå så vill jag gärna att du lägger fram dessa belägg.

Inte på individnivå, vilket jag aldrig hävdat heller. Människan har den storlek på hjärnan som vi behöver för att vara så intelligenta som vi är och för att kunna sköta om funktionerna i våra kroppar. Om du har belägg för att hjärnan skulle kunna vara hälften så stor och ändå göra samma jobb (utom hos enskilda individer, du är medveten om att hjärnvolymen har en spridning bland vår population, va?) så får du gärna lägga fram det.

Individer kan alltid avvika från normen, det är inte samma sak som att du kan slimma till en übermensch, det är en produkt av din önskelista. Evolution funkar inte så, och det vet ju du också, eller hur?

Citat:
Eftersom en variation finns för storleken på skallar där jag menar att intelligensnivån inte följer storleken på skalle är det mycket märkligt att det naturliga urvalet väljer att selektera mot stora skallar med outvecklad och bristfällig hjärna framför en mindre skalle med mindre hjärna men med lika hög intelligens som skulle gå lättare att föda.

Varför då? Du kommer alltid ha variationer i en population, och de flesta överlever ju dessutom. Det är väl mamman som löper störst risk vid en förlossning dessutom, och då har du ändå fått fram en unge med stort huvud. Go figure.

Citat:
För varje sunt reflekterande och logiskt tänkande människa så framstår det som en mycket konstig och märklig väg som evolutionen skall ha valt genom det naturliga urvalet. Det är mycket märkligt, svårförklarligt och osannolikt att det naturliga urvalet skulle välja en alltmer riskabel födsel där modern får allt större problem vid födseln och blir alltmer utmattad och utlämnad för rovdjur samt att ungen blir alltmer hjälplös, motoriskt outvecklad och mer skrikande framför en smärtfri, tyst och snabb födsel där modern och ungen snabbt återhämtar sig.

Ja, väljer man att bara se riskerna och inte någon av fördelarna så kan det ju lätt te sig så. Vet du, det känns lite som om du inte har för avsikt att beskriva det här på ett objektivt sätt utan bara desperat försöker hitta sätt att misstänkliggöra evolutionen.

Varför tog du inte upp något om plussidan? Smartare population som kan spara energi vid förflyttning, jakt och så vidare?

Citat:
Det finns ingen vettig förklaring för en sådan utveckling

Nej, jag förstår att du inte kan det, men det kanske är för att du bara tittar på halva bilden?

Citat:
Om en schimpans förstår att den skall ta hand om sin unge fast den är tyst så kanske det är ganska onödigt för människan att mista denna instinkt i evolutionen så att ungen måste utveckla förmågan att skrika därför att modern förlorat den intelligenta förmåga att räkna ut och förstå att ungen behöver omvårdnad trots att den inte skriker.

Jag sa inte att ungen skulle bli övergiven. Jag sa att det är större chans att föräldrarna hittar en unge som förflyttat sig och skriker efter dem, och att en unge som själv signalerar när den är hungrig har större chans att bli välgödd. För den individen finns det en väldig fitnessökning att hämta där som givetvis lätt sprider sig i populationen. Det känns lite som jag upprepar mig för att du verkar strunta i alla argumenten och lämnar kvar halmdockor istället som du kan skriva om?

Citat:
Nej då önskelådan finns redan hos föregångarna. Det handlar om att förlora viktiga förmågor funktioner och egenskaper i det naturliga urvalet. En parallell utveckling som kompensera de viktiga förmågor som man förlorar är mycket komplicerad och osannolik.

Här blir den evolutionära förklaringen åter mycket tydligt väldigt krystad.

Du har redan fått svar på det från andra skribenter, varför tror du att förlusten av förmågorna skulle ske INNAN andra förmågor kom istället? Vem är det som är krystad egentligen?

Citat:
Du tänker dig att förmågan att bereda djurhudar och att sy kläder utvecklades parallellt som vi förlorade pälsen. Och du tycker förstås inte att denna evolutionära förklaring är smått krystad.

Varför då? Vi vet ju faktiskt att förfäder till oss som var bra mycket hårigare än vad vi är idag gjorde kläder av djurhudar? Med kläder är det lättare att reglera önskad temperatur beroende på var man är och vilken aktivitet man pysslar med för tillfället.

Det du säger är lite som om det skulle vara krystat att antyda att vi utvecklat glasögon för att korrigera synfel?

Citat:
Som jag anade kan man sammanfatta den evolutionära förklaringen för orsaken till denna märkliga utveckling med:

"Därför"

Eftersom du inte är intresserad av att se några fördelar så gör du givetvis inte det heller. För mig är det uppenbart att du styrs av din religiösa agenda, för jag tycker nog att du blir allt ohederligare i din argumentation ju längre tiden går.
Citera
2013-11-11, 21:41
  #6462
Medlem
Pads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Dags att försöka ta till sig att intelligensen inte går att mäta i storleken på skallen.

En mindre skalle kan ha samma intelligens som en betydligt större skalle med betydligt större hjärnvolym. Är detta omöjligt att ta in?

KAN är det operativa ordet i din beskrivning. Dags att ta in att du inte kan bygga en önskelista baserat på individuella extremfall?

Jag har exempelvis ett ganska litet huvud till omfånget (och gissar jag en något mindre hjärna än genomsnittet), och nu vet jag ju ungefär var jag ligger intelligensmässigt så självklart förekommer variationer. Grejen är att jag ändå var en tämligen normal bebis som låg på normalvikt och normalt huvudomfång. Jag väntar med popcorn medan du gör en utläggning om de mindre hjärnornas betydelse för födseln.

Citat:
Sedan är det inte jag som önskar utan det är det naturliga urvalet som skall ha selekterat stora skallar med outvecklade och bristfälliga hjärnor trots att variationen finns med mindre hjärnor med samma intelligensförmåga.

stebe2

Som sagt, du önskar bort den naturliga variation som finns. Och om det nu är så att ett system fungerar, om än suboptimalt, så kommer det ändå kunna vara kvar. De flesta överlever födseln, både mödrar och barn, och i de fall där modern dör så finns ändå barnet kvar.

Men vet du, ingen påstår att det är så evolution funkar, så det är en halmgubbe från din sida (och det har du också fått förklarat för dig ett antal gånger).
Citera
2013-11-11, 22:03
  #6463
Medlem
Pads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Du tycker att du lagt fram fantastiska argument men allt jag sett i bägge dessa diskussioner är krystade och ologiska förklaringar blandat med att Gud skulle hata kvinnor och vara en dålig designer samt att du poängterar att du tycker att du lagt fram jättebra argument och gett mig smörj.

Saker blir inte krystade bara för att du säger det. Och nog har du fått bra med smörj, men jag kan knappast ta åt mig särskilt stor del av äran för det. Många skribenter som är bra mycket mer pålästa än jag har fått dra det tunga lasset där.

Och ja, antingen är Gud en kass designer eller också hatar hen kvinnor, jag har svårt att se någon tredje väg. Du kan inte både äta kakan och ha den kvar, du måste välja.

Citat:
Du glider hela tiden undan huvudfrågan ( ) om man kan ha samma intelligens även om man har ett mindre huvud utan att ge tydliga svar.

Då har du nog riktigt sämpig läsförståelse, för jag har varit tydlig och glasklar med det. Du kan alltid hitta INDIVIDER med avvikande proportioner mellan hjärnstorlek och intelligens (eller egentligen processorförmåga om vi nu ska räkna in alla hjärnans uppgifter som att rodda med nervsystem, kontrollera inälvor och lemmar och dylikt). Det finns dock en korrelation mellan hur stor hjärna en art har och vad den arten klarar av att göra med sin hjärna, inklusive hur smart den är. Jag vet att jag gett dig precis det här svaret innan, varför skäms du inte över att låtsas som att det inte har hänt?

Citat:
Angående Guds förutsägelse efter syndafallet att kvinnan hädanefter skulle föda sina barn med smärta. Detta hör alltså ihop med att människan gick miste om paradiset och istället fick tillbringa sin tillvaro i en värld som var i den ondes våld istället för under Guds beskydd. Om Gud hade ett syfte med denna smärta eller om det är en konsekvens av att världen är i den ondes våld återstår att diskutera och filosofera kring.

stebe2

Jag måste säga att det är rätt så kul att du alltid byter ut det jag pratar om, alltså "potentiellt livshotande tillstånd" mot smärta för att inte få Gud att framstå som en lika stor skurk, och detta trots att jag UPPREPADE gånger sagt att jag inte pratar om smärtan.

Om du tycker att det är ok att alla kvinnor ska lida för det som Eva gjorde så får det stå för dig. Själv tycker jag att det bryter mot alla rationella och vettiga principer, och vad är en Gud som beter sig på det viset? Min mor har fan inte någon skuld i hur Adam eller Eva betedde sig, om Gud tycker att det är ok att hon skulle föda mig under smärta så är hen fan inte bättre än Mengele. Alternativet är såklart att Gud antingen är en sjukt dålig designer eller att hen inte ens är ansvarig för den biten.

De som tror att Gud skapade människan via evolution och naturligt urval tycker jag kan ha en poäng, där är faktiskt Gud inte en lika stor skurk. Jag tycker mig dock ha förstått att du inte tillhör dem.

Men du verkar EXTREMT ovillig att ta i den där frågan, varje gång kommer samma hänvisning och sen en axelryckning. Jag tänker ändå ställa den uppenbara ja/nej-frågan till dig:

Tycker DU att det är ok att alla kvinnor ska behöva lida när de föder för något som Eva gjorde? (och ja, eftersom vi män inte har motsvarande smärta så tvekar jag inte att kalla det kvinnohat). Det är en enkel fråga som kan besvaras med ja eller nej. Är det ok? Är det så en god Gud beter sig?

Och jag måste bara säga att en "förutsägelse" som bara beskriver hur sakerna är är inte riktigt lika imponerande som en där man faktiskt förutspår hur något kommer att bli i framtiden. Eller menar du att kvinnor födde smärtfritt och utan problem vid den tidpunkten då bibeln sattes samman?
Citera
2013-11-11, 23:43
  #6464
Medlem
Jag tycker det är väldigt roligt och intressant hur stebe2 i de senaste sidornas konversationer har kommit fram till att chimpansen nu är överlägsen människan?

Sedan våra förfäder hoppade ned från träden och började gå på savannen har vi endast förlorat egenskaper i stebes värld, tappat päls, klätterförmåga, muskelstyrka osv osv och eftersom hjärnans storlek och konstruktion inte har någon som helst betydelse så har vi ju onekligen slösat energi på fel resurs. Det känns mycket konstigt att chimpanserna eller någon annan primat inte dominerar jorden över den extremt devolverade arten homo sapiens.

http://www.youtube.com/watch?v=BCL0SBCDzOE

Videon visar folk som har någorlunda behov att klättra i träd. Tänk vilken skillnad det vore om dessa människor istället var de 130-150 cm långa primaterna som precis börjat gå på två ben istället. Hur dåligt måste inte dom ha klättrat?

Citat:
Ursprungligen postat av Pad
Några av förändringarna gjorde nog att vi helt plötsligt kunde bli effektivare på marken, och därför började vi vara där mer ofta. Det hade såklart kunnat gå tvärtom, att vi fortsatt bo i träden och någon annan primat hade tagit sig ner på marken istället. Det vi kan se är att vi utvecklats åt olika håll, och på det sätt som är logiskt för den miljö vi vistats i.

Finns det en "ledig" nisch så kommer något liv att ta över den. En gång i tiden föll lotten på våra förfäder som började nyttja savannen. Till en början behövde det inte ens vara några skillnader fysiskt utan endast att en del av arten hade större överlevnadschans på savannen, kanske för stor konkurrens i trädtopparna? Precis som de som inte hade ett öre ingen mark inget sätt att kunna fortsätta leva i sverige/europa under perioder på 1800 talet, de drog då till en "ny nisch" på andra sidan Atlanten. Kanske var det så enkelt till en början. En kamp mellan två gruppor av primater där den ena tvingades ned från träden av en annan grupp och var tvungna att klara sig på savannen.
__________________
Senast redigerad av davve321 2013-11-11 kl. 23:47.
Citera
2013-11-11, 23:54
  #6465
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
För varje sunt reflekterande och logiskt tänkande människa så framstår det som en mycket konstig och märklig väg som evolutionen skall ha valt genom det naturliga urvalet. Det är mycket märkligt, svårförklarligt och osannolikt att det naturliga urvalet skulle välja en alltmer riskabel födsel där modern får allt större problem vid födseln och blir alltmer utmattad och utlämnad för rovdjur samt att ungen blir alltmer hjälplös, motoriskt outvecklad och mer skrikande framför en smärtfri, tyst och snabb födsel där modern och ungen snabbt återhämtar sig.

Du kan inte föreställa dig att förmågan att försvara en grupp med redskap kom först? Denna förmåga gjorde att en skrikande unge inte blev en nackdel. Observera att det är extremt stor skillnad på vad naturligt urval kan tillåta och vad urvalet kräver. Hur vet vi förresten att barn skrek lika mycker för 10.000 år sen? eller ens 5000 år sen? kanske är det nått som blivit "tillåtet" sedan vi flyttade in i städer eller iaf skyddade miljöer från rovdjur. Som du vet finns det barn även i dag som skriker mer men även de som skriker mindre eller nästan inte alls.
Citera
2013-11-12, 00:37
  #6466
Medlem
stebe2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rosebud
Min poäng (som jag tydligen inte kan förklara på ett sätt du förstår) är att man inte BARA kan titta på volym. En blåval har större hjärna än en människa, men det betyder inte att den är mer intelligent.

Jag försökte förklara att min fråga gällde hjärnans volym i förhållande till kroppsvolymen.

Det verkar mer och mer som att du argumenterar för att man skulle kunna avgöra intelligensnivån hos olika människor genom att jämföra hjärnvolymen i förhållande till kroppsvolymen?

Är det verkligen detta du menar?

Citat:
Vi kanske borde ta det helt från början, i små enkla steg så att vi kan förstå exakt var det egentligen är vi tycker olika.

Du verkar argumentera för att hjärnvolymen i förhållande till kroppsvolymen påverkar intelligensnivån samtidigt som du verkar ha förstått som jag menar att intelligens egentligen inte har något med hjärnans totala volym i förhållande till kroppsvolymen.

Du snurrar verkligen till det.

Citat:
När du tittar på den här bilden, vad tänker du då? Anser du (som jag) att det dramatiska ökningen i volym av framförallt frontalloberna har ett samband med de mer avancerade kognitiva förmågor människor har, jämfört med apor? (Kognitiva förmågor som vi dessutom vet har sitt centrum i dessa regioner)

http://disjointedthinking.jeffhughes.ca/wp-content/uploads/2011/02/brainEvolution.jpg

Är du medveten om att det lever människor idag som har samma huvudform som åtminstone neandertalare och erectus, kanske även habilis?

Menar du att man genast kan avgöra att dessa människor eller kanske hela folkgrupper med liknande skallformer därmed har lägre intelligens?

Det som gör mig lite mörkrädd är att jag så väl känner igen dessa mätpunkter som du nämner från en tid för ca hundra år sedan som vi gör allt för att försöka glömma. De verkar alltså leva kvar i allra högsta grad.
Citera
2013-11-12, 01:10
  #6467
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av davve321
Jag tycker det är väldigt roligt och intressant hur stebe2 i de senaste sidornas konversationer har kommit fram till att chimpansen nu är överlägsen människan?

Sedan våra förfäder hoppade ned från träden och började gå på savannen har vi endast förlorat egenskaper i stebes värld, tappat päls, klätterförmåga, muskelstyrka osv osv och eftersom hjärnans storlek och konstruktion inte har någon som helst betydelse så har vi ju onekligen slösat energi på fel resurs. Det känns mycket konstigt att chimpanserna eller någon annan primat inte dominerar jorden över den extremt devolverade arten homo sapiens.

http://www.youtube.com/watch?v=BCL0SBCDzOE

Videon visar folk som har någorlunda behov att klättra i träd. Tänk vilken skillnad det vore om dessa människor istället var de 130-150 cm långa primaterna som precis börjat gå på två ben istället. Hur dåligt måste inte dom ha klättrat?



Finns det en "ledig" nisch så kommer något liv att ta över den. En gång i tiden föll lotten på våra förfäder som började nyttja savannen. Till en början behövde det inte ens vara några skillnader fysiskt utan endast att en del av arten hade större överlevnadschans på savannen, kanske för stor konkurrens i trädtopparna? Precis som de som inte hade ett öre ingen mark inget sätt att kunna fortsätta leva i sverige/europa under perioder på 1800 talet, de drog då till en "ny nisch" på andra sidan Atlanten. Kanske var det så enkelt till en början. En kamp mellan två gruppor av primater där den ena tvingades ned från träden av en annan grupp och var tvungna att klara sig på savannen.

Gibbons är som bekant kända för att röra sig på två ben när de är nere på marken. Man kan ju undra varför om det nu bara medför nackdelar? http://www.youtube.com/watch?v=NjQhHEeRUkA

Schimpanser går för övrigt även de motvilligt på bakbenen när de bär på saker.
http://www.youtube.com/watch?v=sa19qoknqJg
Citera
2013-11-12, 01:13
  #6468
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Jag försökte förklara att min fråga gällde hjärnans volym i förhållande till kroppsvolymen.

Det verkar mer och mer som att du argumenterar för att man skulle kunna avgöra intelligensnivån hos olika människor genom att jämföra hjärnvolymen i förhållande till kroppsvolymen?

Är det verkligen detta du menar?



Du verkar argumentera för att hjärnvolymen i förhållande till kroppsvolymen påverkar intelligensnivån samtidigt som du verkar ha förstått som jag menar att intelligens egentligen inte har något med hjärnans totala volym i förhållande till kroppsvolymen.

Du snurrar verkligen till det.



Är du medveten om att det lever människor idag som har samma huvudform som åtminstone neandertalare och erectus, kanske även habilis?

Menar du att man genast kan avgöra att dessa människor eller kanske hela folkgrupper med liknande skallformer därmed har lägre intelligens?

Det som gör mig lite mörkrädd är att jag så väl känner igen dessa mätpunkter som du nämner från en tid för ca hundra år sedan som vi gör allt för att försöka glömma. De verkar alltså leva kvar i allra högsta grad.

Du undviker min fråga: Anser du att det finns något samband mellan människans överlägsna kognitiva förmågor och dess hjärnstorlek, relativt andra primater eller inte? När du svarat på den svarar jag gärna på dina frågor (som jag antar är retoriska).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in