Citat:
Ursprungligen postat av
RullstolarN
Hej allihopa!
Jag kom i höstas in på juristprogrammet i Göteborg, men jag tackade nej då jag helst skulle vilja komma in på läkarprogrammet. Nu är det så att jag troligen inte kommer komma in på läkarprogrammet till vår och jag har inte någon aning om jag någonsin kommer göra det. Därför funderar jag på om jag ska tacka ja till juristprogrammet i Lund nu till vår. Jag är intresserad av ämnet, men inte ens nära lika mycket som jag är intresserad av läkarprogrammet. Jag gillar att argumentera och tala för min sak, samt har jag fått intrycket att det är ett bra jobb att vara advokat och att man kan lyckas.
Jag undrar om ni skulle kunna hjälpa mig att bestämma mig och kanske ge några för-och nackdelar? Eller bara allmänt tala om hur det är på juristprogrammet.
Tack

+ Oerhört intressant ämne med en enorm spännvid
+ Intellektuellt utmanande, glöm korvstoppning här gäller argumentation och förmåga att se mönster och sammanhang
+ Bred arbetsmarknad
+ Allmänbildande
+ Statusfylld utbildning
+ Möjlighet till god löneutveckling och inte minst personlig utveckling (man är inte fast i ett visst yrke eller ämnesområde utan kan byta om nu gräset skulle te sig grönare på andra sidan)
+ Oerhört begåvade och duktiga lärare (gäller Lund, men är säkert så överallt). Lärarna är dessutom väldigt hjälpsamma och sociala
- Dyr kurslitteratur
- Överetablering på juristmarknaden vilket skapar en oerhörd betygshets
- Förmodligen den utbildning som läser flest sidor per poäng, m a o förbered dig på att få studera, studera och studera
- Psykiskt påfrestande p g a betygshetsen
En sak till bör tilläggas, ska du påbörja juristutbildningen så se till att gå "all in". Detta hänger samman med den överetablering som finns och det gäller att försöka få så goda betyg som möjligt för då öppnas fler dörrar. Således, läs inte till jurist om du tänkt glida dig igenom utbildningen med mediokra betyg.
Ytterligare en sak: personligen hade jag undvikit Göteborgs juristprogram.