Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Visst. Okunnighet är försvarets bästa vapen. Inget, förutom platsen den hittades på, binder KJ till rullen.
Delningen av tejpen utgör en bindning. - Han var väl rädd att den skulle ta slut; ingen vet hur mycket tejp som använts när delningen påbörjades:
Citat:
Ursprungligen postat av FUP, s. 1668
K får se ett fotografi av en tejprulle.
K säger att han tror att det är hans tejprulle på bilden. Han lägger märke till att den delat sig på längden och säger att han försökt rätta till det men inte lyckats.
Snacket om att VB vid något tillfälle skulle ha använt hans tejp faller på att mt i så fall - det första han gjort - skulle ha smällt ihop en historia om "Blodbadet i Blodsvedjan - pup". - I stället driver han linjen att mördaren först smugit sig in i hans lägenhet och tagit tejprullen; därefter mördat VB, för att sedan vid ett nytt besök återställa rullen:
Citat:
Ursprungligen postat av forts. FUP, s. 1668
När K delges att den anträffats i hans badrum säger han att han förmodligen haft den i någon ficka och lagt den där då han skulle slänga in tvätt.
/…/
K säger att det i så fall är någon som använt tejpen och planterat den hos honom, han lämnar ytterdörren öppen när han är borta. Han säger att han har fiender som han är i konflikt med och nämner några namn.
Att VB under ett besök i mt:s lägenhet, mt ovetandes, skulle ha tagit en tejpbit av mt:s delade rulle, för att sedan återfinnas död med samma typ av tejp som delats på samma sätt som tejpen från mt:s badrum, är inte sannolikt.