Citat:
Ursprungligen postat av
Hamilkar
För det första är det än mer tunnelseende att forsöka hitta gm med hjälp av motiv än att fokusera på en misstänkt när man hittar offrets blod i hans baklucka. Men för det andra är motivet inte alls så klart som folk vill ha det till i tråden. Vad skulle MB vinna på att ha ihjäl VB i det läge som rådde? AN var ju fullt medveten om hennes existens!
Exaktamente. Sen kan man inte veta hur korkade människor är, det visade trots allt AN prov på. Korkighet och allmän våldsamhet leder inte till bisarra mord. När ska folk inse att det här brottet är bland det bisarraste man kan tänka sig? Man söker logiska motiv för något som är totalt befängt och ologiskt. Det finns ingen som kan ha något motiv för att göra något sådant här, som vi andra fullt ut kan förstå. Om man däremot försöker förstå en bisarrt tänkande gm, kan man möjligen försöka tänka sig att KJ, likt en del andra med funktionshandikapp, har en tankevärld som faktiskt skiljer sig från andras. Det är för dem logiskt att göra något ologiskt. MB har inget funktionshandikapp, vad som framkommit här.
Det ska till något alldeles extra för att göra något sådant här mot en tjej som VB, hon var inte ett hot mot någon. Hon var en vilsen, ensam, troligen funktionshandikappad tjej som inte kunde hantera övergången från gymnasium till högskola. I stället för att plugga fokuserade hon helt och hållet på en relation som fick henne att må så dåligt att hon ville hänga sig. Detta är tragiskt i sig, och än värre skulle det bli när en annan funktionshandikappad inte fick den hjälp han hade behövt. KJ skulle inte suttit ensam hemma i lägenheten, undersysselsatt. Många aspies tvingas skapa sina egna verkligheter, utan jobb, utan sysselsättning. Det som faktiskt är något av det svåraste som finns, att leva utan sammanhang, och ovanpå det faktiskt ha svårt för just detta, att strukturera upp en dag... skandal var ordet.