Citat:
Ursprungligen postat av
Sumer
En grej, jag brukar spekulera kring är att vapen affärer tex Bofors, Indien mm kan ha spelat roll i Palmemordet.
Palme verkar ju ha varit välvilligt inställd till att hjälpa till med vapenförsäljning samtidigt som han förespråkade fred och nedrustning.
Eftersom Sverige(vapentillverkare typ Bofors) tjänade/tjänar pengar på detta fanns/finns det nog en politisk enighet över blockgränserna när det gäller sådana saker.
Det är som du säger ren spekulation som har existerat länge. Det finns inte det minsta konkret som visar på direkt inblandning av krafter knutna till t ex Bofors avseende på händelserna kring mordet och mordplatsen eller kring mörkläggingen som pekar åt det hållet.
Däremot är personkopplingarna direkt från utredningen till den politiska världen och nedåt till enskilda polismäns ageranden tydlig och stark. Polismän med en klar politisk uppfattning när det gäller Palme , militär bakgrund samt träning och hemliga såväl som officiella uppdrag utanför och inom utredningen kopplade till kända antidemokratiska krafter både inom landet och utom landet.
Dessutom kan man tydligt se att där finns kopplingar mellan personer i olika desinformationsspår och den militära underrättelseverksamheten som var dold och okänd vid denna tidpunkt. Jag tänker på PKK-spåret via en person boende på Cypern med koppling både dit och till WACL, CGÖ mfl inblandade djupt i både officiell utredning och Ebbeaffären djupt kopplade till samma krafter, Donald F djupt engagerad att driva CP spåret via media och engagerad i den utredningen enligt egen utsago direkt på SSI chefens begäran på samma sätt som han senare deltog i t ex mörkläggningen kring DC:3 an.
Detta gäller även för Polisens sk "expert" Sonny B som avförde olika vapen på felaktiga grunder stod nära t ex CGÖ och som senare varit engagerad i andra mörkläggningar på ÖB:s order (Afganistanskotten).
Det går att nämna fler men det kanske räcker att börja med?
De konkreta indikationerna åt andra håll är alltså både tydliga, många och direkta! Därmed kan aldrig sådana "spekulationer" överglänsa de spåren utan minsta konkreta indikation. Vad jag vet kan ingen av de som varit fältaktiva i detta kopplas till Bofors.
Det försök till koppling som gjorts är en annan liknande spekulation om att Algernons död skulle ha med Bofors att göra. Två svaga länkar gör ingen kedja. Bygger man sådana kedjor är man snabbt i folieträsket.