Citat:
Ursprungligen postat av
samiska
"Klickan" var väl på väg redan att splittras redan innan nyårsfirandet?
Angående mordet på Gurkan så var det ju ett av historiens råaste mord med 9 skott i skallen.
Efter att Na*o blev dömd men sedan frisläppt stack han väl till Kurdistan om jag mins rätt?
Det var väl dessutom vi väldigt låg ålder. Sviker inte minnet så hade dessa två en del "otalat" sedan tidigare samt tidigare konflikter två gäng i mellan.
Blir tårögd nu när jag läser inlägget om mordet på Gurkan (RIP). Umgicks rätt mycket med han då när han var vid liv, vi hade en hel del samtal när vi festade tillsammans oftast var det hemma hos mig, det var seriösa saker vi diskuterade om, jag sa till Gurkan ofta att det livet han lever kommer inte vara långvarigt och han brukade tittade mig i ögonen och tog rätt djupa bloss och sedan så böjde han huvudet ner mot marken och sa, jag kan inte byta livsstil eller bara flytta härifrån. Det här är jag vad som än händer så kommer jag aldrig bli medveten om det.
Någon dag efter ringer en annan kompis till mig uppjagad och säger Gurkan är avrättad. Gick raka vägen till bolaget köpte alkohol och sen hem och drack.
Gurkan var en av dem mest ärliga personerna jag träffat för att ha haft ett kriminellt liv, inte många som är det. Han var inte så lång men en kille med hjärta och näve. det fanns ingen som kunde stoppa han, han kunde slå sönder vem som helst.