Citat:
Ursprungligen postat av
tavelsudd
Hej! Har precis ansökt till GMU och ska nu göra mitt rekryttest. Jag har ingen aning vad som är bra eller dåliga svar i ett sådant test och vad man ska söka till. Jag vet bara att jag vill göra GMU, men har ingen aning om vilket förband jag ska ansöka till. Är också dålig på att söka i tråden, så har någon lust att hjälpa mig lite på traven?
EDIT: Främst vill jag bli officer.
Läs runt lite på försvarsmaktens hemsida.
www.forsvarsmakten.se
Bra att veta är vad för typ av tjänst du söker. Fysiskt utmanande eller mer tekniskt lagd etc. Kanske befattningsguiden kan göra någon nytta för dig?
http://rekrytering.forsvarsmakten.se/sv/borja-har/befattningar/
Citat:
Ursprungligen postat av
Bodjo
Finns det någon här som inte cyklar särskilt regelbundet som kan kommentera hur pass jobbig cyklingen var på prövningen?
Pannben! Där handlar det bara om att sitta kvar och trampa tills benen inte pallar längre! Målet ska vara att du ska vara så pass trött att du trillar av cykeln när du är klar!
Men detta beror på din vikt, desto mer du väger, desto jobbigare kommer det bli! Belastningen/motståndet ökar för varje nivå du når, och varje nivå är någonstans mellan minuten upp till två minuter. Desto mer du väger, desto längre tid på nivåerna.
Är du ovan cyklist men har någorlunda genomsnittlig kondition tror jag att en sjua inte ska vaa några problem! Lycka till!