2013-09-28, 18:51
  #361
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingisbyxor


En världsrenomerad vetenskapsman har kommit fram till att det var högvärdigt Sarin. Visa lite respekt för vetenskap är du snäll. Dessutom finns det andra faktorer som påverkar hur effektivt gasen dödar än kvaliteten. Som hur många som var hemma eller utomhus, temperatur, etc.

Sen är din siffra om 300 döda dels phoney-baloney, och en indikation på att du stödjer Assad.

Assadanhängare = Opinionsbildare ==> Opinionsbildare = ej intresserade av sanning

Oppositionsanhängare = Kunskapsproducenter ==> Kunskapsproducenter = intresserade av sanning

Ja men nu finns det även välrenommerade vetenskapsmän som tvivlar på att det var högvärdigt sarin.Den som utsatts för saringas av riktigt militär kvalitet kan inte hanteras av andra personer utan att skyddsutrustning används.Räcker med att mycket små mängder saringas som fastnat i kläderna eller håret frigörs för att även vårdpersonalen skall drabbas och dö.

På videoklippen från gasattacken vårdas offer av personal helt utan sådan skyddsutrustning.Det talar starkt för att det inte var sarin av militär kvalitet vid attacken.

Antalet offer som överlevde var också större än de som dog enligt rapporterna.Om det nu är sant så talar det också emot att det var sarin av militär kvalitet då det är mycket ovanligt att överleva exponering av sådan militär saringas.Antingen utsätts man för gasen och dör eller utsätts man inte för gasen och överlever.Inget mitt emellan.
__________________
Senast redigerad av HAARP 2013-09-28 kl. 19:08.
2013-09-28, 18:51
  #362
Medlem
AlpenRetters avatar
Jänkarna vet mycket väl vad som händer när terroristislamisterna lägger vantarna på kemvapenlager.
Klart som fan att de låter ryssen gå in och styra upp nu.

Fattar ni egentligen vilken vändning som har skett här?? När ryssen och jänkarna bombar skiten ur terroristråttorna tillsammans efter att nåt jävla inavlat islamisttroll avfyrat granater/raketer el liknande mot Ryska trupper.

Hahahahaha!!! Jag bara älskar det här upplägget.

Tyvärr vågar inte Dunderfittan åka ner utan han kommer att hämnas på Reinfeldt´s samhälle.
Loser strikes loser = Win-Win för oss andra

Det ser ljust ut gott folk!!!
2013-09-28, 18:53
  #363
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av postkran
Ganska kul att se hur thunderfikus sparar ut helt nu. Som ett litet barn

Jag tror att thunderfikus ska ta och lasa lite om vad som har beslutats.
For inte har FN beslutat att ryssland ska skicka trupper dit for att strida, utan for att overvaka avvecklingen av kemiska vapen. Annars far garna thunderfikus visa oss andra lagre staende vart man har sagt att ryssland pa nagot satt ska in och kriga i Syrien. Kan du inte beratta lite mer om detta beslutet? och hur du lyckats fa for dig det har? Vilken del av den ryska armén ska skickas in till syrien for att kriga med dina idoler? Du borde ju inte ha nagra problem att hitta information om det har om det nu ar som du sager, eller jag antar att det annu en gang ar din egna analys med hjalp av nagon insider i ryssland som lackt denna extremt hemliga information?

Sedan ar det ju valdans roligt att se thunderfikus sitta och kalla alla hycklare for nagot som varken hant eller bestamts. Nar han sjalv har suttit och suktat en langre tid i den gamla syrientrade om att Usa ska in och bomba vagen fri for rebellerna med tomahawks.

Det är på grund av idioter som dalavita, Kamora och andra Islam hatare på denna tråden. Jag har fått nog av dessa personer. Hycklande personer och lögnare. Jag ser mig själv som i ett krigstillstånd med dessa personer.
2013-09-28, 18:55
  #364
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlpenRetter
Jänkarna vet mycket väl vad som händer när terroristislamisterna lägger vantarna på kemvapenlager.
Klart som fan att de låter ryssen gå in och styra upp nu.

Fattar ni egentligen vilken vändning som har skett här?? När ryssen och jänkarna bombar skiten ur terroristråttorna tillsammans efter att nåt jävla inavlat islamisttroll avfyrat granater/raketer el liknande mot Ryska trupper.

Hahahahaha!!! Jag bara älskar det här upplägget.

Tyvärr vågar inte Dunderfittan åka ner utan han kommer att hämnas på Reinfeldt´s samhälle.
Loser strikes loser = Win-Win för oss andra

Det ser ljust ut gott folk!!!

Ni kommer inte bomba skiten ur någon utan kommer sluta som i Afghanistan där både ryssen och amerikanen tvingas fly förnedrade! Att ryssarna skulle ens ha några intentioner att kriga i Syrien efter förnedringen i Afghanistan!

Skärp dig din idiot!
2013-09-28, 19:05
  #365
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Nej, dem har inte rätten. Dem har inte rätten att få utländsk intervention i ett lokalt inbördeskrig. Men du har en förvriden syn på saker och ting då du verkar tillhöra Shia svinen och ni är förvridna som människor.

Jo dom har rätten enligt internationell lag. Deal with it, terrorist. Bashar Al-Assad bara köttar på och rebellerna förlorar bit efter bit. Väldigt kul att se hur desperationen sprider sig längst ryggraden på dig nu när juden inte längre har möjlighet hjälpa dina terroristpolare. Snacka om backstabbning

Hur känns det Thunderman? Hur känns det nu när ni trycks undan från strategiska städer. I Aleppo är ni omringade. Likaså i Damaskus liksom i Al-Qusayr. Jag skulle nog också haft måttlösa självmordstankar i din sits
2013-09-28, 19:06
  #366
Medlem
postkrans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Det är på grund av idioter som dalavita, Kamora och andra Islam hatare på denna tråden. Jag har fått nog av dessa personer. Hycklande personer och lögnare. Jag ser mig själv som i ett krigstillstånd med dessa personer.


Du sitter ju sjalv och hycklar just i denna stund.Kommer du ihag hur upprymd och forvantsfull du var nar Obama stod och yrade i tvrutan om att bomba SAA ? Saker pa att du inte kommer ihag det?

Och dessutom satt du ju sjalv och ljog ihop nagon historia om att ryssland skulle invadera och ockupera Syrien for att kunna kalla andra for hycklare, HYCKLARE, LOGNARE !


Nej thunderman. For din egen skull sa gor du nog bast i att halla ditt lofte om att lamna detta forumet da du just nu bara gor bort dig.

Och nej, jag ar ingen muslimhatare, du gor helt enkelt bara bort dig just nu, pga anledningar jag papekade har ovanfor. Du kallar andra hycklare nar du sjalv sitter och hycklar, du kallar andra lognare nar du sjalv sitter och hittar pa saker.
__________________
Senast redigerad av postkran 2013-09-28 kl. 19:21.
2013-09-28, 19:08
  #367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Men du har en förvriden syn på saker och ting då du verkar tillhöra Shia svinen och ni är förvridna som människor.

Nej jag tillhör inte Shia minoriteten. Däremot har Shiiterna visat sig stå enade mot fienden. Tvärtemot terroristsvinen som inte är någonting annat än Israelernas lakejoffer. Synd att ni blev offrade i slutändan. Juden bara kom och lämnade er i sticket
__________________
Senast redigerad av Kamora 2013-09-28 kl. 19:20.
2013-09-28, 19:09
  #368
Medlem
AlpenRetters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Ni kommer inte bomba skiten ur någon utan kommer sluta som i Afghanistan där både ryssen och amerikanen tvingas fly förnedrade! Att ryssarna skulle ens ha några intentioner att kriga i Syrien efter förnedringen i Afghanistan!

Skärp dig din idiot!

Haha! Enda idioten här inne är du din råtta.
Åk ner och visa din terroristsympati istället.

Vänta bara och se vad Ryssen kommer att göra med dina polare där nere
Du vet vad som väntar, därav din frustration, hahahaha!

Det är nu det roliga börjar när Ryssen och jänkarn gör gemensam aktion mot islamisterna.
Juden har hållt sig utanför av en anledning, nu får ni strax se varför
2013-09-28, 20:00
  #369
Medlem
ZuparNs avatar
Tyvärr gavs inte tillfälle att ställa alla frågor. Det blev diskussioner kring andra personliga saker istället. Jag fick och har dock svaret på några frågor.


Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Vad tycker han och andra soldater om YPG?

Han har inget emot YPG. Han anser att alla har sina intressen i denna konflikt, varav de kurdiska därför inte är särskilt speciella. Han är emot en annektering av Syrien men anser att det kurdiska försvaret är rättfärdigat efter offensiverna mot norr på sistone.

Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Menig eller befäl och i så fall ungefär vilken grad?

Han är menig, dynamitexpert.

Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
1. Hur effektivt är det syriska flygvapnet nu med tanke på att kriget spridits och omfattar nu i princip hela Syriens territorium från Abu Kamal i öst till Lattakia i väster, från Aleppo i norr till Daraa i söder?

Frågade ej.

Citat:
2. Kan han bekräfta vad vi som följer kriget verkar ha fått som uppfattning, att den syriska armén inte längre är kapabel att kriga mot rebellerna i öppen mark, alltså infanteri mot infanteri i öppen mark. Jag är intresserad av hans åsikter angående detta då det verkar av det vi ser bland annat i Aleppo, Hama och Daraa att armén inte är kapabel att kriga öppet utan väljer att koncentrera sig på viktiga vägar och militärbaser, främst vägen från Daraa till Damaskus och från Hama till Marat al Numaan och Homs till Palmyra.

I hans ögon hur väl står den syriska armén i öppen strid mot rebellerna i till exempel Idlib, Hama, Aleppo, Raqqa, Homs, Daraa?
Frågade ej.

Citat:
3. Specifikt är jag intresserad av Damaskus. Hur mycket av den syriska armén befinner sig i Damaskus, hur stora förluster (ungefär) har dem lidit och hur mycket har den syriska armén i ställen som Hama, Homs och Daraa lidit av att Damaskus blivit en krigszon?

Han sa att han inte vet och att han heller inte vill spekulera i hur många soldater som dött. Inga uppskattningar heller.


Citat:
4. Hur mycket av den originella strukturen av armén är kvar? Alltså hur mycket av den ursprungliga armén är kvar och som inte blivit till lokala miliser (NDF) eller utländska miliser (Hezbollah, Irakiska Shia grupper)?

Frågade ej.

Citat:
Ursprungligen postat av PickAhp
Är de samma soldat som sist? Tack för att du gör det här Zuparn

Min fråga är om Soldaterna använder vapen som de tagit från FSA. Vad händer med automatkarbinerna och de hemmagjorda granaterna ?

Det är samma soldat som sist. Frågade ej.

Ledsen att det blev färre och mindre utförliga svar denna gång. Jag fick inte tillfälle att ställa att ställa alla frågorna. Men sparar de till nästa gång. Vi pratade om andra personliga saker, inte mycket om kriget denna gång.
2013-09-28, 20:09
  #370
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Jag börjar bli trött på detta hyckleriet nu.

Svara mig på denna frågan alla ni som är Assad älskare i denna tråden!

Är ni emot intervention i Syrien eller inte?

Eller är ni bara så Pro-Assad och älskar honom så mycket att ni är villiga att acceptera allting som får honom att segra i kriget, även om det innebär utländsk intervention?

Vad har flugit i dig? Vem skall intervenera på Assads sida? Tror du seriöst att Ryssland ska blanda sig in i detta krig? Ingen kommer att göra det, du behöver inte oroa dig.

Även om Ryssland, Iran eller någon annan stat stödjer de syriska trupperna, med marktrupper, vilket inte kommer ske, är det lagligt enligt internationell rätt. Det är skillnad på att intervenera och kollektivt försvara en regering. Den syriska regeringen kan kräva ett kollektivt självförsvar, då den har rättslig legitimitet. Den kanske inte har legitimitet för dig, men då är det av moraliska skäl, inte juridiska. Ryssland kan med andra ord inte intervenera militärt mot Syrien, då det förutsätter att de anfaller regeringstrupperna.

Om Ryssland stationerar trupper i Syrien har det till syfte att kontrollera de kemiska vapnen, inte att anfalla rebeller. För att Ryssland ska få gå in med kontrolltrupp ska även värdsamfundet vara eniga, genom ett FN mandat. Du skiter dock i internationell rätt, FN och allt som har med lagar att göra. Därför bör du heller inte använda begreppet "militär intervention" eller "invasion" som du definierar på ditt egna lilla sätt. Du har tolkat begreppet felaktigt.

Citat:
Hade jag mött er personer i slagfältet hade jag inte ens tvekat och känt någon motvilja mot att ta en kökskniv och skära av halsen på er som små lamm ni är. Smuts!

Pinsamt och barbariskt. Vi har delade åsikter om detta krig, skilda intressen. Respektera det istället för att förklara att du hade halshuggit såna som har åsikter som mig? Det är skrämmande hur du ens kan skriva något sådant. Det var denna frihet och demokrati syrierna kämpade för, dog för och dör för.

Hade du skurit halsen av mig i slagfältet baserat på det jag skrivit?
__________________
Senast redigerad av ZuparN 2013-09-28 kl. 20:29.
2013-09-28, 20:31
  #371
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingisbyxor
Ok, du vill att konflikten ska avslutas. Men när ska sunniarabiska rebeller få hämnas på alawitiska gerillagrupper som mördat sunniter?
Typ aldrig? Sunni-islam och pan-arabism är så 700-talet. Ingen bryr sig om er pseudo-etnicitet och kvasi-judeo-kristendom. Kom in i den moderna världen med all dess degeneration och dekadens. Jag kan rekommendera dig lite bra Claudia Marie porr via PM om du vill

Citat:
Ursprungligen postat av Pingisbyxor
Det är ingen som kommer diskriminera er. Ni har en chans att haka på en legitim revolution och vara en del av en ny sekulär pan-arabisk stat. Men om ni nu väljer att sätta käppar i hjulet för pan-arabism och proportionerlig sunniarabisk representation i samhället, kom ihåg en sak. Vi kommer anteckna ned detta, och efter kriget kommer varje person stå till svars för sina handlingar och åsikter.
Terroristattacken mot Syrien är inte en legitim revolution. Vidare, ta dig en titt på denna kristna assyriska pojke, hur islamistkräken behandlar honom:

Terrorist torture and hurt a Child hostage and force him to read from the Holy Book: http://www.liveleak.com/view?i=d2e_1380048934

Ta dig även en titt på hur islamistterrorister slog ihjäl denna assyriska ungdom:

Syrian Jihadist Rebels Murder Assyrian Man for Being Christian: http://aina.org/news/20130923005710.htm

Och säg mig, varför vi skulle vilja vara en del av detta? Sedan måste du förstå, vi assyrier är ursprungsbefolkningen i norra Syrien och norra Irak. Vi vill ha en etniskt exklusiv assyrisk stat där endast kristna assyrier tillåts vara medborgare, i norra Mesopotamien, som historiskt alltid hetat Assyrien fram till kurdockupationen, av många olika skäl, men framförallt i syfte att förhindra det muslimska anti-assyriska våldet och kurdo baksi ockupationen av Assyrien.

Assad's Syrien är inte det optimala landet vi önskar oss men Assadregimen är tusen gånger bättre än det helvete ni islamister planerar för oss. Sedan kan ni ärligt talat dra åt helvete med jizyaskatten också. Det är ingen bra deal. Assyrisk självständighet är det enda sättet för assyrier att överleva.

Kom inte med ditt skitprat om att du är sekulär osv. Vi köper inte det. Varken du eller FSA är sekulära, och även om ni vore det så hade ni inte haft en chans mot Al-Nusra, ISIS och grabbarna. Vidare om ni "sunniarabiska pan-arab nationalister" verkligen är sekulära, då kämpar ni mot fel politiker pga någon löjlig sektdispyt. Om något bör ni ju stå på Assad's sida mot islamisterna, om ni verkligen är sekulära. Sekulära araber är för övrigt en obetydligt liten minoritet i "Arabvärlden".

Citat:
Ursprungligen postat av Pingisbyxor
En världsrenomerad vetenskapsman har kommit fram till att det var högvärdigt Sarin. Visa lite respekt för vetenskap är du snäll. Dessutom finns det andra faktorer som påverkar hur effektivt gasen dödar än kvaliteten. Som hur många som var hemma eller utomhus, temperatur, etc.

Sen är din siffra om 300 döda dels phoney-baloney, och en indikation på att du stödjer Assad.
Du har fortfarande inte fått in det i skallen att sarin av militärgrad inte är ett bevis för att det skulle varit Assad som begick kemattacken. Det kan lika gärna ha varit den mest avancerade saringasen på planeten, det säger fortfarande ingenting om vem som begick själva attacken. Själv är jag övertygad om att saringasen inte var speciellt avancerad/ren, men det är irrelevant då högvärdig sarin lika gärna kan ha varit CIA eller Mossad som gav terroristmuslimerna saringas (och varför inte, ärligt talat? De har ju redan gett dem andra vapen; USA har inga skrupler när det kommer till att förse deras allierade med WMD; de gav ju Saddam det utan att tveka och försvarade honom efter att han använde kemvapen mot perser och kurder genom att skylla på iranierna). Om något så har USA ingen som helst trovärdighet i denna fråga.

Du griper efter halmstrån. Du bör kolla upp denna bok:

https://en.wikipedia.org/wiki/On_Genetic_Interests

^^ Din bias styrs därefter.

Citat:
Ursprungligen postat av Pingisbyxor
Assadanhängare = Opinionsbildare ==> Opinionsbildare = ej intresserade av sanning

Oppositionsanhängare = Kunskapsproducenter ==> Kunskapsproducenter = intresserade av sanning
Vi Assadanhängare är både opinionsbildare och kunskapsproducenter. Ni "oppositionsanhängare" hejar bara på terroristislamister, folkmördare och civilisationsgift.

Yahood al-kalb Kerry och Rand Paul diskuterar en amerikansk invasion av Syrien:

HEATED: Rand Paul Storms John Kerry, Gets "Owned" at Syria Military Action Hearing - 9/3/2013: https://www.youtube.com/watch?v=fEcch-r28Bc

Notera hur vinklad den amerikanska opinionen är (givetvis pga judeägd amerikansk media). Där är det en självklarhet att Assad använde kemvapen helt utan anledning och "ologiskt". Där är det en självklarhet att Assad är en "tyrann" osv. Vid sex minuter börjar mischlingjuden John Kerry öppet visa vad kriget handlar om för honom: Israel. Hans verkliga etniska lojalitet kommer fram där.
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2013-09-28 kl. 20:40.
2013-09-28, 20:59
  #372
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kamora
Jo dom har rätten enligt internationell lag. Deal with it, terrorist. Bashar Al-Assad bara köttar på och rebellerna förlorar bit efter bit. Väldigt kul att se hur desperationen sprider sig längst ryggraden på dig nu när juden inte längre har möjlighet hjälpa dina terroristpolare. Snacka om backstabbning

Hur känns det Thunderman? Hur känns det nu när ni trycks undan från strategiska städer. I Aleppo är ni omringade. Likaså i Damaskus liksom i Al-Qusayr. Jag skulle nog också haft måttlösa självmordstankar i din sits

Citat:
I Aleppo är ni omringade.

Är du helt .... seriös?

Bor du i en grotta eller?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in