Citat:
Ursprungligen postat av
Clodius
Nu är det ju så att kostnadsläget i Norge är annat (högre) än i Sverige. Det går alltsåinte att direkt översätta dem där siffrorna. DET BORDE GÖRAS EN LIKNANDE UNDERSÖKNING I SVERIGE.
Det har gjorts liknande undersökningar i Sverige. Ekonomen Jan Tullberg (som tidigare var regeringens utredare) beräknade i september 2012 vad det skulle kosta att försörja de 27000 somaliska anhöriginvandrare som väntades komma 2013-14. Han kom fram till siffran 250 miljarder, dvs nästan exakt 10 miljoner per somalie. Han skrev en artikel, men ingen tidning ville ta in den.
Tullberg baserade sina siffror bland annat på en tidigare utredning om zigenare som beställts av Maria Leissner (SOU 2010:55). Leissners utredare kom fram till att en person som försörjs av staten hela livet kostar 14 miljoner. Tullberg antar vidare en sysselsättningsgrad på 33% för somalierna, vilket är högre än idag.
Källa: Karl-Olov Arnstberg och Gunnar Sandelin,
Invandring och mörkläggning (sid 240)