[quote=DadoPrso|45146321]
Citat:
Ursprungligen postat av
Wooloomooloon
Nej, det finns tillräckligt många konstiga tillfälligheter och bortförklaringar. Nu är det så att det är:
PKs vapen
Gustavs färska blod på
Annika skjuten med antagligen samma vapen
Ett klart motiv
en vittnesuppgift
Plus alla indicier
Och ingen annan misstänkt[/QUOTE]
Nu får ni skärpa er. Det sprids alldeles för mycket desinformation i den hör tråden.
Det finns inget stöd för att Annika skjutits med PK:s vapen. Av alla undersökningar som gjorts kan SKL bara konstatera att Annika skjutits av ett vapen med samma kaliber som PK har och att PK har samma ammunitionstyp i sin besittning som hittats på Annika.
Vapnet har inte kunnat knytas till brottsplatsen och SKL konstaterar att ammunitionen är mycket vanligt förekommande i Sverige.
Vilka vittnesuppgifter? Ingen har sett PK på brottsplatsen, ingen har sett PK på väg in till brottsplatsen och ingen har sett PK på väg ut från brottsplatsen.
Det sista är så dumt så det behöver knappast kommenteras...
"Vidare vet Sven Erik att han sett Pierres skåpbil i Vedborm under
torsdagseftermiddagen, bilen körde framför Sven Erik. Vem som körde bilen vet inte Sven Erik" Huvudprotokollet, s.482.
Tycker också det är intressant att PK ändrat sina uppgifter om när han hämtar kuvertet och när han åker till banken.