Citat:
Ursprungligen postat av
Jamaicaman
Hej Thunderman! Angående undersökningen du postade som KRG hade gjort tidigare. Med all respekt för KRG, jag kommer själv därifrån. Men Syriens kurder verkar inte hålla med denna undersökning:
Då det rör sig om allvarliga anklagelser så får ni visa bevis på det ni hävdar. Ni får vissa bevis på alla döda personer så man kan räkna upp dem och inte bara anklagelser hit och dit.
Oppositionen i Syrien gör stora arbeten att dokumentera alla döda i Syrien, alla dödsfall och massakrer. Till och med när enskilda personer avrättas dokumenterar dem det.
Jag känner jihadisternas tankesätt mer än någon annan på detta forumet. Jag hade till och med sagt att jag vet hur jihadister andas.
Och jihadister har inget emot kurder som folkslag såsom Kemalister i Turkiet, Baathister i Irak och Syrien har. Jihadister hatar all form av nationalism oavsett om det är arabisk, kurdisk, turkisk. Zarqawi i Irak sa till exempel att en amerikansk muslim är hans vän och en irakisk otrogen är hans fiende.
Dessa personer har inget emot kurder.
Däremot har dem emot sekularister och ateister som dem vill döda till siste man. Därför bekämpar dem PKK. Att dessa personer däremot ska avrätta oskyldiga kurder som inte strider i PKK och som dessutom är muslimer är inte troligt.
Dessa personer ser inte saker och ting ur ett etnisk perspektiv. Dem har verkligen inget emot att döda araber i den Syriska armén. Dem känner inget gemensamt med dessa personer trots att dem båda är araber.
Så för att summera. Jihadister bekämpar PKK, men dem bekämpar även den Syriska armén. Dem dödar inte oskyldiga kurder precis som dem inte dödar oskyldiga araber som inte strider i den Syriska armén. Om man däremot strider i Syriska armén och tillfångatas av jihadister, då är det upp till Gud att vara barmhärtig mot dessa personer för jihadisterna kommer inte vara det!
PKK får barmhärtigare behandling av jihadisterna. Tillfångatas dem av jihadisterna så kommer dem inte avrättas utan släppas fria efter att ha "ångrat sina synder".