Citat:
Ursprungligen postat av
slaesh
Jag är också orolig för framtiden men vi måste också komma ihåg att 100% av dessa radikala islamister är anhängare till en sekt som kallas wahhabism eller salafism. Detta är en ca 200 år gammal radikal sekt som tolkar allt till fördel för mer våld (konspirationsteoretiker säger t.om att britterna konstruerade ideologin)
Muhammed ibn Abdullah Wahhab (finns flera sätt att skriva hans namn på) gav upphov till wahhabismen som en motreaktion på den allt mer gudlösa upplysningstidens Europa. Han ville att muslimer skulle börja leva som Muhammed profeten gjorde på sin tid, när de "mesta" muslimerna vandrade på jorden. Nu när västvärlden åter går in i en ny, än mer gudlös epok där globalism, teknologi och underhållning dominerar våra liv så är det inte konstigt att Usama bin-Laden blev en slags återuppstodd ibn Abdullah Wahhab!
Dagens västvärld ger, precis som du skriver i ditt inlägg, en känsla av rotlöshet och att man har förlorat alla "högre" syften med livet. Kulturmarxismens attack mot det traditionella, det egna kulturella, nationernas historia och varje individs identitet ger givetvis upphov en inre tomhet, en tomhet som wahhabismen faktiskt
kan fylla!
Citat:
Ursprungligen postat av
slaesh
Förutom dessa sekter finns ju klassisk sunni islam, sufism och shia islamiska sekter som t.ex. ismailis så är långt fredligare. Du ser nästan aldrig en terrorist som är shia muslim.
Det bör tilläggas här att wahhabister HATAR shiamuslimer. Den shiamuslimska församling som är dominerande i Iran tillåter t.ex. avbildningar av vanliga människor. Khomeini pryder väggarna i Teheran, ett brott som en sann wahhabit/salafist aldrig kan acceptera.
Usama bin-Laden visade åter för muslimer hur en sann muslim lever. Asketiskt, delar sin mat med sina bröder och visar absolut vördnad för profeten. Man bor i en grotta och bekämpar ogudaaktiga uttryck.
Det var därför som man sprängde buddahstatyerna i Afghanistan, ett land som inte är wahhabitiskt, men vars ledning gav al-Qaeda husrum efter attackerna mot amerikanska ambassader i Afrika i slutet av 90-talet (som var en respons på George Bush sr's attack mot Irak, en attack som Usama själv ville stå för för men vars vilja negligerades av den saudiska regimen. Istället firade amerikanska soldater julafton i den saudiska öknen samtidigt som F-15 plan bombade irakiska konvojer.)
Efter 9/11 lyckades så al-Qaeda (den mest kända militanta rörelse som slåss för wahhabismen) trigga en kedja av händelser som skulle få Iran att stå omringat. Även om de själva var målen för amerikanska missiler så stod det klart att den amerikanska närvaron i Afghanistan skulle bli långvarig. Tack vare judiska neokonservativa tänkare och kolumnister i Washington övertalades Bushadministrationen att gå på Irak.
Den nu hårt drabbade världsekonomin gav upphov till den arabiska våren, där al-qaeda noggrant utnyttjade momentum för att få vapen och understöd från väst (och passa på att spränga lite ogudaaktigheter som Timbuktu). Syrien och Libanon står nu under attack för att stoppa den shi'itiska alliansen och isolera Iran helt.
När Syrien faller faller också Libanon. Israel sugs då automatiskt in precis som iran. Då står wahhabismens två sekundära ärkefiender, Israel och Iran, näst på tur. När kaoset i dessa länder är ett faktum återstår bara den sista, ultimata kampen. Krossa västvärlden inklusive Sverige. Husby och Hijabupproret ÄR försmaken på detta.