Citat:
Ursprungligen postat av
ToZon
Hmm, var inte mtGM bortplockad från sökgruppens inre kärna och hade en loppa på sig.. eller har jag missat något. Gruppen som var vid Åberget (nedfart älven) var 5-6 personer och tre bilar parkerade vid uppfart Åberget. Vilka som ingick där har iaf jag inte en susning om mer än kontaktpersonen MPS.
Han var nog aldrig bortplockad eftersom mps saknade folk från Boden. Dessutom ansågs han nog vara en av de som kunde värn och anläggningar med anknytningar till Försvarsmakten. Span hade han nog mer eller mindre ända sedan 7-8 maj någon gång.
Jag kan iaf namnet på tre i gruppen, men kan av förståliga skäl inte namnge dem här på tråden. Sen är det nog känt vid det här laget att samarbetet mellan polis och mps gnisslade några gånger under resans gång.