2013-08-28, 16:18
  #4969
Medlem
FritzDaCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
För det första skrev jag inte det, utan pekade på att samhället hade hade sådana element vid den tiden SD bildades.
Lägg av. Kan du inte formulera detta bättre än så här:
Citat:
Om man, som många politiskt aktiva, har referensramar tillbaka till 1990 och SD, så som de uppstod, så minns man skinheads, BSS, hat-och protestmarscher mot utlänningar och ett antal tämligen grova övergrepp mot utlänningar i allmänhet. Man har alltså en klar bild av varifrån SD har kommit

Du klumpar ju medvetet ihop allt möjligt och gör det till "SD:s historia".
Citat:
Nu tänker jag inte gå OT, men det är, för den som vill, enkelt att reda ut vilka som grundade SD, vad som hände på 90-talet, hur skinheadrörelsen fungerade, hela BSS-rörelsen och dess uppgående i SD. Nynazism frodades på svenskt sent 80- och 90-tal och det är väl belagt att det funnits kopplingar till SD.
Detta är din och Expos version och har redan tidigare i tråden blivit utrett. BSS var inte nazister, det fanns ett parti, NRP, för de som haft den läggningen.
Om du vill se vanliga hederliga Svenssons som medlemmar, så finns de i videon jag länkade till tidigare:

http://www.youtube.com/watch?v=48ziSi1vyp4

Att ständigt dra upp exemplet Tina Hallgren räcker inte som förklaring till motståndet mot invandringskritiska partier i Sverige. (Denna händelse har heller aldrig varit speciellt känd.)

Att det fanns en handfull nötter som skränade i bakgrunden, ska inte förhindra samarbete med den seriösa majoriteten och ledningen av partiet, decennier senare, när de pekar på reella samhällsproblem om man verkligen är intresserad av en lösning av dessa.
Du flyr ju konsekvent huvudproblemet - att 7-klövern faktiskt förespråkar den idiotiska invandringspolitik som vi har.
__________________
Senast redigerad av FritzDaCat 2013-08-28 kl. 16:54.
2013-08-28, 16:27
  #4970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Att svänga sig med fascism som begrepp i samband med SD är historieförfalskning och uppvigling av sämsta sort. Arnstads terminologi är både intellektuellt förkrympt och farlig för vanliga människor som vill arbeta för en fullt legitim åsikt.

Sedan är det sannerligen inte SD som ska stå till svars för sitt förflutna, det är de etablerade som kommer att ha en skuld att betala av för vad de ställt till med under decennier framåt. Även om S och M kommer överens om en mer restriktiv politik under bordet så återstår verkligheten att Sverige kommer att brottas med ökande kostnader, ökad friktion under lång tid på grund av genomförandet av en politik som saknade folkligt stöd.

Det demokratiska underskottet och dess fortgående skadliga konsekvenser är långt viktigare än vad några tidigare generationer SD:are gjorde eller tänkte. Det är en fruktlös, akademisk fråga utan betydelse i folks vardag.

Ett fragmentiserat, balkaniserat Sverige med etniska och religiösa konflikter och tillhörande kriminalitet är en mycket värre förgripelse än något SD gjort. Det är inte SD som ska vara ödmjuka inför sin historia utan övriga partier och media.

Om något decennium kommer Jimmie Åkesson vara mer rumsren än Reinfeldt, Ullenhag och Lööf


Helt rätt. Jag tror i och för sig att Jimmie Åkesson och SD kommer vara mer rumsren än samtliga företrädare för 7-klövern långt tidigare än så. När SD slutligen bröt 10 % spärren gång på gång så blev nästa mål 15 %. När man får det mätning efter mätning, vilket man kommer att få, så finns det ingen övre gräns (nåja) så länge partiet talar sanning. M gjorde det 2006, de beskrev verkligheten som folk upplevde den. De var trovärdiga. Nu beskriver SD verkligheten som allt fler folk upplever den. SD är trovärdiga. När partiet väl nosat på 20 % ett par gånger innan 2014 då jävlar blir det åka av i valrörelsen.

När man en gång fått upp ögonen för lögnerna som levereras så är det inte så att man plötsligt går på dem igen. Det känns som vindarna vänt senaste 12-24 månaderna. Nu verkar mer eller mindre alla tala om skiten med invandringen. Vissa lite försiktigare än andra men nästan alla jag möter är störda. När man väl lägger ihop 1+1 och ser att invandringen av MENA, zigenare och Balkan-slusk leder till försämrad välfärd, högre skatter, ökad otrygghet och ett mera våldsamt samhälle och man bestämmer sig för att rösta på SD, så är det helt osannolikt att man sedan ångrar sig och börjar rösta på S, C, M eller FP igen. Man kommer rösta SD eller kanske SvP tills problemen är åtgärdade igen. Alltså kommer SD sannolikt fortsätta att öka för varje år.

De framtida lallande bondläpparna kommer vara de som in i det sista försvarade massinvandringen. Jag garanterar att man kommer höra "vi förstod inte bättre", "vi ville väl men det blev fel", "det är lätt att vara efterklok". Det är lika säkert som att kvällstidningarna kör med "är du vardagsalkoholist" i augusti.
2013-08-28, 16:54
  #4971
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Invändningen (eller förtydligandet) är generell mot flera liknande poster:

Om man, som många politiskt aktiva, har referensramar tillbaka till 1990 och SD, så som de uppstod, så minns man skinheads, BSS, hat-och protestmarscher mot utlänningar och ett antal tämligen grova övergrepp mot utlänningar i allmänhet. Man har alltså en klar bild av varifrån SD har kommit, och man finner, om man följer utvecklingen, att det har varit märkvärdigt svårt för partiet att hantera de här rätt extrema åsikterna.

Trams! Ett par tusen, om ens det, som stöveltrampar med naziflaggor kan inte bilda ett parti. Det kan kalla sig ett parti men är det inte per automatik. Inse skillnaden. Socialdemokraterna bestod också i början av allehanda våldspersoner innan mer intellektuella tog över för att 1889 bilda det egentliga socialdemokratiska partiet.

När jag var fackligt aktiv fanns det i sektionen åtskilliga som hade såväl Mao som Stalin i sitt arbetsrum. De menade allvar med sin revolution och var beredd på samhällsomstörtning. Flera forskare vid institutionen för Freds och konfliktforskning i Uppsala hade fotografi av Rumäniens diktator, Ceausescu, ända fram till Berlinmurens fall 1989. Åsa Linderborg vid Aftonbladet är fortfarande hängiven Leninist, vilket Lars Ohly också var fram tills Sjöstedth tog över 2010. Detta betraktar jag som värre i och med att det är verksamheter som har brett inflytande och makt att påverka.
__________________
Senast redigerad av TheLucky 2013-08-28 kl. 16:57.
2013-08-28, 16:59
  #4972
Medlem
FritzDaCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Trams! Ett par tusen, om ens det, som stöveltrampar med naziflaggor kan inte bilda ett parti.
Tusen - nej! Som mest kan det ha varit några tiotal. (Och som inte ens varit inbjudna!) Gör inte misstaget att blanda ihop SD med andra rörelser.
2013-08-28, 17:31
  #4973
Medlem
Hardstekts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Du har rätt. SD ska inte ens försöka anpassa sig efter kriterier och bilder som andra agendasättare tagit sig friheten att skapa. SD kommer att upphöra att betraktas som rasistiskt den dag som de själva erövrat sin del av tolkningsföreträdet, inte förr. Att man vid det laget säkerligen har en allt kompetentare partiapparat och färre rötägg är en parallell, men till stor del separat process.

Legitimiteten hos SD ligger i att de har rätt i sak och att de, även rötäggen, varit modiga idealister när de trots ett kompakt motstånd arbetat demokratiskt.

I takt med att detta tolkningsföreträde erövras kommer också plattformen att kräva ansvar för övriga partiers ansvarslösa politik och dess fortgående konsekvenser.

Då kommer SD:s "besvärliga arv" väga lätt i jämförelse.

Exakt så.
2013-08-28, 17:50
  #4974
Moderator
Siegfrids avatar
Som tidigare meddelats är varken SvP eller allmän invandringsdebatt topic i denna tråd. Håll er till opinionen.
/Mod.
2013-08-28, 22:01
  #4975
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Ju snabbare SD äter upp de etablerade partiernas lönekuvert desto snabbare kommer politiken att styras i en för Sverige bättre riktning.

Om kursändringen sker med SD som partner eller indirekt påtryckare, spelar ingen roll.
Det ska bli spännande och se hur debatten låter efter valet 2014? När SD mer än fördubblat sitt stöd vid riksdagsvalet.
2013-08-28, 22:06
  #4976
Medlem
Novus bör komma imorgon så nu håller vi tummarna för ännu ett rekord, dom har haft 10,2% som mest där så en 12% skulle vara mumma
2013-08-28, 22:28
  #4977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trasselboll
Novus bör komma imorgon
Det tvivlar jag på.
De hoppar nog över augusti.

Ipsos däremot.
2013-08-28, 22:29
  #4978
Medlem
Bertil Jonsons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trasselboll
Novus bör komma imorgon så nu håller vi tummarna för ännu ett rekord, dom har haft 10,2% som mest där så en 12% skulle vara mumma
Novus är väl TV4 närstående? Då kan vi räkna med att siffran blir 9,9%. Allt enl. överenskommelse. Räkna med att siffran blir 9,9% i ALLA mätningar fram till dagarna före valet. Då kommer siffrorna att stiga som en rymdraket för man vill ju inte framstå som korkad.
2013-08-28, 22:32
  #4979
Medlem
Bertil Jonsons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lantis60
Det tvivlar jag på.
De hoppar nog över augusti.

Ipsos däremot.
Ipsos är DN:s eget institut. De kommer också att hävda att 9,9% skulle rösta på SD om det var val idag. Allt enl. ök.
2013-08-28, 22:41
  #4980
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Det ska bli spännande och se hur debatten låter efter valet 2014? När SD mer än fördubblat sitt stöd vid riksdagsvalet.

Det kommer skrivas många utkast för den dagen det närmsta året. Det ska bli väldigt spännande. Vågar jag gissa på:

"Stöveltrampen ekar över gatorna och torgen, i den ekonomiska krisens spår har Europa för andra gången på hundra år erövrats av nazister som blabla...Olof Palme.. .Sjöfartsmagasinets tappra..blabla...grupper mot grupper... Hitler"

Det blir extra underhållning när kopplingen till Hitler och nazismen ska göras utan att elefanten i Al-Skandistan dras in. Det blir en delikat balansgång.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in