Citat:
Ursprungligen postat av
Osakasun
Är det våghalsigt att ta med sig proteinpulvret blandat med mjölk till gymmet? Dvs, riskerar mjölken att bli sur under max 1h 30min i rumstemperatur?

Är du allvarlig? Det händer att jag glömmer mjölkpaketet ute över natten och då ställer jag bara in det i kylen på morgonen som vanligt. Kan inte ens minnas senast jag slängde mjölk för att den blivit dålig, och då dricker jag ändå lågpastöriserad mjölk. Givetvis går det, inga problem.
Citat:
Ursprungligen postat av
svensvenglenn
hur ofta och när äter ni proteinpulver? jag äter efter träning (som är på kvällstid) och sedan funderar jg på att börja ta en till frukost också (eftersom jag överlag äter väldigt lite och proteinsnålt till frukost)... är det en bra idé? hur många gånger per dag och när "bör" man ta?
Innan åt jag det till varje måltid, nu äter jag det inte alls. Om du behöver fylla ut ditt dagsbehov av protein så ät mer pulver, närhelst du känner. Det spelar egentligen ingen roll om det kommer från ägg och kyckling eller proteinpulver.