Citat:
Ursprungligen postat av
limo4
Verkar helt klart bli en attack, mycket snart dessutom. Gissar på slutet av veckan. Gissar på ett antal missiler på militärflygbaser, vad tror ni?
Bästa vore förstås om de bombade sönder de där kemvapen-depåerna, men det anses kanske för osäkert i massor av avseenden.
En intressant sak att följa är Safira utanför Aleppo.
Hela området har den senaste veckan erövrats av rebellerna med undantag av militärbaserna utanför Safira. Så rebellerna har övertaget här och militärbaserna antas ha kemiska vapen. Alltså i princip alla är eniga att militärbasen utanför Safira har kemiska vapen.
Området är dessutom extremt tätbefolkat, beräknas bo över 100 000 personer bara i Safira området.
Börjar USA bomba områdena runt omkring så kommer rebellerna erövra basen och möjligtvis ta över kemiska vapen. Bombar man basen å andra sidan kan en humanitär katastrof ske.