2013-08-24, 21:31
  #4597
Medlem
Kan ju knappast vara en slump att SD får precis 9,9% i var och varannan mätning. Bra siffror ändå, är väl ganska uppenbart att sifos 6,6 och 7,6 mätning var fejkad, SVD som höll på med lite agendasättande journalistik kanske. Tror inte för en sekund att SD tappade stöd, fanns inget som pekade på det, någon form av utjämning visst, men inte ner flera procentenheter.
2013-08-24, 21:35
  #4598
Medlem
SD kommer att nå tolv procent.
Jag har sagt det i över ett år.
Det finns absolut ingenting som talar emot.
Det enda som finns är en potentiell uppsida på prediktionen.
Den är mångbottnad.
Dels problemen som våra flerfärgade medborgare kommer hitta på under tid.Vi vet ju både intelligenskvot samt impulskontroll hos dessa inkräktare vid detta lag.
Vidare har vi språngbrädan EU att luta uppgång emot.
En hederlig svensk ogillar EU.Jag pratar inte finkelspel-eller pildt eller neger Reinfeldt här.

Vi är på väg att vinna något reelt.
2013-08-24, 21:43
  #4599
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Mattias Karlsson skulle fungera minst lika bra som Åkesson i partiledarrollen. Jomshof är också en bra kandidat. Med två så bra kandidater som backup bör du inte vara särskilt orolig för en eventuell katastrof om Åkesson skulle sluta.

Jag tänkte också på dessa två som goda ersättare i kraft av att de framstår som sansade, intelligenta och sympatiska. Mer än så krävs inte för att administrera SD:s helt organiska och normala tillväxt till ett parti över 20%.

Det känns nästan otäckt om idén väcks att SD skulle kapsejsa om bara Jimmie försvann. Vad väcker det för impulser hos galningar och fanatiker som indoktrinerats att SD är ett nytt NSDAP och Jimmie en ny Hitler?

Därför tål det att påpekas: SD:s tillväxt är INTE avhängig Jimmie. Så duktig retoriker är han inte, inte heller en vass opportunist och realpolitiker. Han är ingen Farage, direkt. Istället är han en stabil, trevlig, lugn galjonsfigur för en folkrörelse. Skulle någon vettvilling röja honom ur vägen så skulle Karlsson och Jomshof utrstråla tillräckligt förtroende för att fylla rollen.
2013-08-24, 21:45
  #4600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timzen
Kan ju knappast vara en slump att SD får precis 9,9% i var och varannan mätning. Bra siffror ändå, är väl ganska uppenbart att sifos 6,6 och 7,6 mätning var fejkad, SVD som höll på med lite agendasättande journalistik kanske. Tror inte för en sekund att SD tappade stöd, fanns inget som pekade på det, någon form av utjämning visst, men inte ner flera procentenheter.

Det äri alla uppenbart att Sifos 6,6 och 7,6 mätningar var heltokiga.
Titta på Sifos mätningar av SD de senaste åren:
http://privat.bahnhof.se/wb492673/2%20Main%20frame%20Sifo.html

Sifo är kass åtminstone när det gäller SD.
2013-08-24, 21:54
  #4601
Medlem
Så jävla skönt. Inte att SD ökar i sig utan det faktum att Sifo inte vågar dölja det hur som helst. Helt ärligt så var jag rädd att alla opinionsinstitut nu och fram till valet skulle hålla kvar SD på oförändrad nivå helt oberoende av hur många som svarar att de tänker rösta på partiet. Sifos siffror tyder på att det kan ha varit foliehattsidéer.
__________________
Senast redigerad av Andraandningen 2013-08-24 kl. 21:58.
2013-08-24, 22:03
  #4602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timzen
Kan ju knappast vara en slump att SD får precis 9,9% i var och varannan mätning.

Finns säkert inte ett enda parti i Sveriges historia som fått så många 9,9 som Sverigedemokraterna. Vilket jävla genomkorrumperat land vi bor i.
2013-08-24, 22:05
  #4603
Medlem
StuGs avatar
Vad tror ni om en demografisk effekt som alldeles oberoende av svängningar i opinionen stadigt ökar stödet för SD över tid? Äldre faller bort och de som haft påtagliga erfarenheter från skolgårdar och uteliv av dagens politik samt internetvana hamnar över 18-strecket.
Detta är s a s "gratispoäng" för SD. Lägg till detta en alltmer tvivlande medelklass och "hijabuppror" så kommer man ju att tänka på en vinnaraktie med god tillväxtpotential...
2013-08-24, 22:10
  #4604
Medlem
Intressant att Jimmie Åkesson snappat upp bråket inom Svenska Kyrkan angående islam. Hur som helst är det positivt att SD:s senaste SIFO-undersökning på 9,9 procent bara ligger 0,1 under rekordet i detta institut. Partiet biter sig fast på de höga nivåerna från i våras. Enligt vad Åkesson säger så har man nu också passerat tio tusen-gränsen i fråga om antalet medlemmar.

Tiden fram till valet kommer bli intressant.

/SD-trollet
2013-08-24, 22:13
  #4605
Medlem
Cykeltutas avatar
... men å andra sidan väller det in somalier som ersättning till gamla sossar som avdör.
2013-08-24, 22:21
  #4606
Medlem
StuGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cykeltuta
... men å andra sidan väller det in somalier som ersättning till gamla sossar som avdör.

Jo, de somalier som röstar gör det på s. Om de inte av misstag tar SD-valsedlar förstås...
Men de röstar inte inte lika hög utsträckning som svenska in-i-märgensossar, det kan inte ens Mona sahlins "röstskola" (se denna uppvisning värdig en diktatur i tredje världen på youtube) ändra på.

Ute i det kristna markerna finns en veritabel guldåder av socialkonservativa nationalistiskt lagda männikor som ser sin kyrka förvandlas till kaffeved av termiter som Helle Klein. Bara för Åkessons prospekteringsbolag att börja borra!

Likaså hos miljö/naturvänner som snart kommer att inse att de grundlurats av nihilistiska globalistpartier...

Jag förutspår en fördubbling av kursen på sikt!
2013-08-24, 22:39
  #4607
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Det är intressant att se dom få 9.9 % gång på gång. Det är inte utan att man undrar om det är verket av några ivriga gynnare till Mp-troende anställda på dessa myndigheter som sitter och gnisslar tänderna av kval när dom försöker balansera kravet på att vara yrkesmässigt korrekta mot viljan att "agitera inifrån". Eller så är jag bara paranoid i den här frågan, det kan ha en helt naturlig förklaring.
2013-08-24, 22:39
  #4608
Medlem
SD medlemmar nu över 10 000!

2013 (24 augusti) >10000
2012 (31 augusti) 5573
2011 (31 oktober) 5128
2010 (19 augusti) >4800

http://privat.bahnhof.se/wb492673/18%20Main%20frame%20Medlem.html

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in