Citat:
Ursprungligen postat av
iesho
Då och då kommer boboslake med små fredssträvare men så fort jag tar upp frågan om Ingr*d Kler*ng, O*d E*ken och CH-koderna utanför Od*s arbetsplats, så börjar boboslake att yla och skälla.
Ingrid Klering ska alltså med sitt giftermål med
Odd Eiken enligt dig ses som hustru till folkfiende? Förstår jag dig rätt då, låter som ett eko av retoriken från moskvarättegångarna.
Om man misstänkligör Ingrid måste misstankarna rimligtvis falla även mot
Mårten Palme.
De planerar båda att gå och se bröderna Mozart. Eller kanske på
Lisbeth Palme och Ingrid då det är dom två som inte vill att hela sällskapet ska dricka te efter föreställningen.
Ingrid och Mårten beger sig till Västerlånggatan när de får dödsbudet, oklart hur, och körs därifrån av polismannen
Lars Berndtsson som anlänt dit med sitt befäl
Stig Rysen . Då är MP och IK-E redan på plats i föräldrarnas bostad dit de lånat nycklarna av blomvattnaren
Janken Myrdal.
Här finns frågor att besvara,
hur får dom budet om MOP?
Varför åker dom till Bostaden?
Hur hinner dom dit från Ingers lägenhet uppe vid Vanadisvägen? Taxi?
Sedan har vi ju den av dig påtalade tavlan av
Ockie Andersson som Ingrid ska ha köpt till Mårten strax efter MOP. Tavlan har vi aldrig fått se och med tanke på Okcies rockbands namn "Mushroompickers" finns ju risken att han smaskat i sig lite svamp själv.
Det jag själv funderat över ang Ingrid är att hon borde sett CP om han roterat i området runt Grand före MOP som gjorts gällande. Hon kommer till Grand runt 2040 och väntar där en kvart på den försenade Mårten. Överhuvudtaget reagerar jag över hur lite och hur dåligt hon är hörd, men det delar hon ju med massor av andra vittnen.