Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Nej nu får du faktiskt hänvisa till någon rapport som säger att man hittat "levande materia på stenar som härstammar ifrån rymden".
Man har hittat spår som tyder på levande organismer, men det har man inga bevis för.
Okej, skall leta upp det. Inte just nu dock. Det finns nämnt i en dokumentär ifrån BBC, troligtvis Horizon, också.
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Ok, men jag talar om den tro som bibeln talar om.
Ja och den tron har per definition inte en ateist. En ateist har ingen som helst tro på en gud.
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Bevis på vad? Jag pratar om den tro som bibeln talar om, där man får bevis för sin tro.
Nej det får du verkligen inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Ja och samma sak med tron att livet ploppat upp av sig självt.
Förutom att man är betydligt längre fram i den bevisningen än att ett spöke har skapat oss. Du har ingenting. Vi har i alla fall något!
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Ok, bra, men i nästa andetag säger du:
Då ska alltså jag inte tro på att gud skapade alla djur, människor och växter(inte precis som de ser ut idag) eftersom det inte är logiskt i dina ögon? Så hur är det, ska man tro på det som känns mest logiskt för sig själv eller inte?
Nej, evolutionen lär oss att du har fel i att gud skapade allt som det ser ut idag. Det är allmänt vetande.
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Makroevolution är att en art blir till en annan art. Och med art menar jag att samma art kan få avkomma med varandra, medan olika arter inte kan få avkomma med varandra. Mikroevolution är att inom arten kan det uppstå en mängd olika variationer och anpassningar till omgivningen (det är detta som hänvisas till som bevisning i evolutionsteorin), men det handlar alltså om en art som kan få avkomma med samma art.
Ett exempel är Darwins finkar, visst, dom ser väldigt olika ut, men det handlar fortfarande om finkar, alltså samma art som kan få avkomma med varandra, trots att dom ser olika ut. Dessa vill evolutionister kategorisera som olika arter, men det är fel enligt mig.
På samma sätt är det fel att kategorisera olika hundraser som olika arter bara för att dom ser olika ut, eftersom alla hundraser kan få avkomma med varandra. Hundar kan få avkomma även med vargar, så dessa borde inte heller separeras som olika arter. Och det finns många många fler exempel, t.ex. hundar och schakaler, dessa bör rimligtvis tillhöra samma art, eftersom dom kan få avkomma med varandra.
Då förstår jag inte varför du helt enkelt inte kollar på länken jag länkat ett par gånger till dig. Där har du fossil som ger exempel på all evolution du kan tänka dig. Även macro.
Bevisen för evolutionen är
ÖVERVÄLDIGANDE.