Citat:
Ursprungligen postat av
Magneticsystem
Tog mig en tur med hjälp av Q´s karta som sällskap nu i afton. Hade tänkt åka blåa vägen men körde fel någonstans och hamnade i N.Bj*rke. Tog 44:an till D.B´s hus där stod jag en stund och försökte orientera mig mha kartan.. de höll på med något arbete bakom Tr* Äl*ar och jag kände mig inte bekväm med att snoka mer. Åkte till bp2 och min stora fråga är...HUR kunde RDY hitta denna?? alltså det är mycket skog

och han visste ju inte ens att det fanns något att finna/vad han skulle leta efter.
Hittade fyndplatsen men hade en bil bakom mig så jag kunde inte stanna.. sorry inga foton. Rätt stor avspärrning och oerhört lummigt. Undrar lite över hur snabbt de dumpat henne? det finns ingen bra parkeringsmöjlighet och det hade ju blivit väldigt jobbigt om det kommit en bil när de stod där... det träffar en rätt i hjärtat när man ser ljus, blommor och gosedjur på andra sidan vägen
Tror dock att de kan ha åkt via 44:an från D.B´s hus före dumpning.. Lilla bergsvägen från Grästorp är väldigt smal och där ligger mycket hus..många som kan se/lägga märke till bil vid underlig tid.
Var vid F.H´s drömkåk och konstaterade att det högst troligt är tyg i gardinerna och färgen är verkligen mycket lik örngottet..
Åkte upp på berget och hittade Bp1 och kan konstatera att de knappast gått därifrån till fots.. hell det är längre än man tror. Har även största respekt för alla som ställt upp med MP, berget är oerhört stort och detta slås jag av varje gång jag är där uppe.
Tja, det tillförde nog knappast något till tråden men jag lovade ju att återkomma

.
Nu håller vi tummarna för att det blir lite action fr.o.m i morgon, när A.J landar på Svensk mark.
Vilken tur du har varit ute på, måste kännas konstigt att passera där de hittade henne - sorligt liksom.
I alla fall, se det fetade ovan.
Jag har tidigare lagt fram en teori om att det verkligen är ett påslakan som FH satt upp i fönstret. Han kanske inte hade några gardiner och behövde mörkt i rummet.
Kvar blev då örngottet och någon skrev att just det materialet (satin/satäng) var perfekt som putsduk och man putsar kanske inte på vanliga svenssonbilar men om man åker Cheva så kanske man vill att det glänser lite.
Jag tror örngottet låg i bakluckan på FH:s Cheva och att man kanske torkade händerna eller nåt på det den där kvällen. Tiden får utvisa om jag har rätt.