Citat:
Vad för motiv skulle det vara?
Sandlådemotivet eller?
Alltså, Avpixlat är inte något HOT... Det är en tramssite vars läsare inte heller är något hot för världen.
Seriösa rapporteringssidor lägger inte värderingar och åsikter i ordvalet till sina artiklar. AP gör det.
Therefore, they are crap!
Den enda som har något att vinna på att attackera AP är tokvänstern, då AP's skribenter råkar vara betydligt mer retoriskt kunniga än tokvänstern nånsin skulle kunna drömma om. Tokvänstern går igång på sina känslor medan tokhögern går igång på sin resolution. Vem som vinner en intellektuell debatt i det läget är redan givet och kommer så vara då emotionella debattörer ALLTID förlorar.
Och.. Om det är något som tokvänstern definitivt INTE kan ta, så är det nederlag (de är väldigt dåliga förlorare), så.. Jag tippar på tokvänstern som förövare här då de definitivt skulle kunna ta sig för en sådan grej ..

Citat:
Men ingen som helst anledning.
Vill han trasha AP så gör han det via Aftonbladets Lögnartjänst i en lång och utdragen artikelserie som avslöjar varenda liten oegentlighet man funnit där.
Att riskera att dömas för anstiftan till GROVT databrott/terrorbrott för att få bort en aftonbladet-tvärtomwannabe låter icke så troligt.