Citat:
Ursprungligen postat av
Titiana
Om det finns folk som undrar...Umeå är en liten stad...i mentalitet. Mest frikyrkor och om någon öppnar en porrbutik..blir det ett j***a liv...så JA ett sådant här mord är stort här..ok?
Frikyrkor? Vart då, finns inte många och gnällen på porrbutik kan du tillskriva ung vänster falangen, dvs samma som drev/driver "köttkriget" etc samt hjälper sådana som OFOG att jävlas med samhället.
Hur som helst, Umeå är ändå en lugn stad, faktum är att bland de mord som varit i stan så kan man oftast hitta de inblandade inom samma vänkrets, tex det som hände på Teg så hade 3 st som utfört 3 olika grova brott/mord alla jobbat på samma ställe vilket slogs upp i media.
Kretsen av grovt kriminella i den här stan är inte så stor men, sen får vi ju se vad detta är för något.