Då har det hänt igen...
Ett par groteskt överviktiga vuxna kvinnor på äventyrsland gråter ut i pressen om hur hela deras semester och möjligtvis även deras liv har förstörts av att en vakt korrekt påpekat att de troligtvis är för feta för en åktur på en av deras attraktioner.
Kvinnorna ifråga "uppskattar" att de ligger precis under gränsen. Gränsen dras vid
150 kg. Ett väldigt bra ingripande av vakten således, när späckhuggarna i artikeln inte ens med säkerhet kan fastställa deras exakta vikt så får man ju utgå ifrån att någon som ser ut att väga cirka 150 kg mycket väl kan väga 151 kg och därmed ej bör tillåtas att riskera de övriga semesterfirarnas säkerhet.
Självklart handlar det om Aftonbladet, och jag bjuder på lite citat ur artikeln:
Jag hoppas att Mikael Andreasson bjuder in damerna på partaj med både pizza, hamburgare och kebab till förrätt, för att fortsätta med chips, glass, godis och kakor till efterrätt, för att avsluta med en fet sliskig tårta i offrens egen viktklass. Jag ser ej hur de annars ska kunna ta sig igenom denna hemska tragedi som enbart kom till på grund av vaktens sadistiska illvilja, och som kommer att hemsöka dem resten av livet.
Länk till artikeln (som jag i all hast glömde bort):
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17133430.ab
Diskussion: vinklar Aftonbladet detta på rätt sätt? Kan man räkna kvinnorna i fallet som offer? Borde de rimligtvis förstå att vakten behöver göra en spontan bedömning, och borde i så fall Aftonbladet förstå detta och skita i att publicera denna värdelösa artikel? Vad anser ni?