Citat:
Ursprungligen postat av
bokfodral
Väldigt intressant poäng du har där i det jag själv fetat! Lite som att måla in sig i ett hörn och säga emot sig själv kan man säga.
Annars, en väldigt rimlig och hållbar teori och när det gäller barnet, de flesta barn sover hela nätterna men när man är i den här åldern, under två år gammal, är det ju på morgonkvisten de vaknar och det är välling och frukost, så just vid den tiden på morgonen och söndag förmiddag kanske barnet var vaket?
Hanns det göras välling eller frukost tro?
Nja, tror inte vi ska lägga alltför stor vikt till om eller hur barnet höll sig tyst.
Som det tidigare diskuterats så
kanske detta barn var negligerat och därmed inte krävde uppmärksamhet.
Kanske var den van vid att sysselsätta sig själv tills mamma/någon vaknade/kom.
Kanske förde barnet liv, men att det inte är så lyhört i byggnaden, alternativt att grannarna var så vana vid att det alltid fördes liv i den lägenheten.
Det
kanske är så att barnet bevittnat nåt chockartat o befann sig i ett chocktillstånd.
Det kan ju även röra sig om att barnet har någon slags diagnos eller var sjuk eller hade fått något läkemedel i nappflaskan.
Om tv:n lämnats påslagen och det fanns sysselsättning (nallar, leksaker, mat- och/eller dryck) så
kanske detta var en van situation för barnet.
Vi vet ju faktiskt inte om den brukade bli lämnad ensam, kort eller lång stund.
Tidsperspektivet för en sån liten är ju inte så greppbart.