Citat:
Ursprungligen postat av
Nicke08
Vidare funderingar över varför DB & FH sitter i förvar. Rättare sagt- Varför sitter inte AJ i förvar?
1 AJ golat.
Men det räcker inte. Domstolen måste ha mer underlag än enbart ord från AJ. Om AJ golat och själv slipper ur finkan, så måste väl det ändå betyda att AJ golat att DB+FH dök upp hos *da då AJ var på väg hem till jkp? Plus att domstolen fått det styrkt med annan information som vi inte känner till? Kanske genom iakttagelser i grannskap, Hunneberg eller dylikt?
2 Volvo S40 koppling till DB.
Detta borde eventuellt räcka för domstolen. Men då måste fler tunga indicier finnas att S40 är inblandad. Iakttagelser? Andra fynd i fordonet vi inte känner till i nuläget?
3 Hur går det att koppla *da:s försvinnande till detta? Det måste finnas vittnen som sett Volvon vid *da:s bostad under morgontimmarna. Om det är så, varför sitter inte AJ i förvar?
4 Trots uttalande i media om att AJ fortfarande är misstänkt, så rimmar det illa med att han släppts. Vill polisen röka ut AJ så att han avslöjar fyndplats för kropp? Eller kan det mot förmodan finnas helt andra scenarion vi inte lyckats se?
3. Volvon vid bostaden binder inte AJ till brottet.
4. Polisen kan fortfarande misstänka AJ även om domstolen inte anser att det finns häktningsskäl.