Citat:
Ursprungligen postat av
gavlip
Var i det jag har skrivit ser du något om "höger"/"vänster"? Lär dig läsa för fan din imbecilla analfabet.
Citat:
De som tatuerar sig är mest sådana som inte vet vad de ska hitta på med sitt liv och ritar krumelurer på sig själva för de tror att de kommer bli intressantare.
Generalisering till höger..
Citat:
Intelligenta människor har inte det problemet. Är man smart och vill göra något spännande och utmärkande så sysslar man med musik, konst, vetenskap, startar företag kanske sysslar med segling, bergsklättring eller fallskärmshoppning. Man är inte så jävla dum i huvudet så man tror att man ska bli intressant för att man målar fula figurer på sig själv.
..Och till vänster.
För övrigt får du gärna redogöra för hur man INTE kan vara tatuerad om man sysslar med dessa s.k "intelligenta" sysselsättningar du nämner.
Utöver det får du gärna lämna lite statistik över hur många tatuerade det är som sitter och "inte vet vad de ska hitta på med sitt liv och ritar krumelurer". Eller är det så att du går på dina egna fördomar, måhända?
Men tack för glåporden, jag har hört att det är lätt att gå på personangrepp om man inte har något legitimt argument att gå på..
Citat:
Ursprungligen postat av
gavlip
På vilket sätt är de intelligenta? Att de umgås med dig tyder väll snarare på att de är som du.
Ptja, om man nu ska gå på enkla mått mätt (dvs professionell framgång) så är det allt från nätverkstekniker, sysadmins och allmänt framgångsrikt nördfolk till mer artistikt lagda människor som tex eventkillar som kör lite här o var i världen, samt DJ's som runt mer i europa betalt över en sommar än vad gemene Svensson gör på 10 år.
Sen finns det ju en uppsjö av framgångsika kriminella människor, men det vill jag nog inte gå in på av förklarliga skäl.
För övrigt så får du ju gärna förklara hur jag är, eftersom du nu är tillräckligt självsäker för att använda mig som ett mått av dumhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
gavlip
Att man knarkar tyder på ointelligens. Det är inte samma sak som att det är alla som knarkar är ointelligenta.
Att man knarkar tyder på ett intresse för temporär förvrängning av ens verklighetsuppfattning.