2013-07-08, 20:33
  #5221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SparkMan
Ingen aning. Men jag tror knappast att de du nämner planerade att ta livet av IF tillsammans i alla fall. Oavsett om dem visste att AJ var hemma hos henne eller ej.

Menade inte att de planerade att ta hennes liv, men att det finns ett bra samband här med dessa personer samt Sa*a som är en mycket god vän till Id* och nog vet mer eller mindre hela Id*as liv, hur hon tänker, hur hon fungerar, vem hon umgås med mm. Sen att hennes pappa är där utanför och ropar något till Sa*a..
Har någon eller många funderat över att brottet kanske inte slutar i trapphuset utan faktiskt börjar där(Där blod dropparna är) och slutar i lägenheten?
Citera
2013-07-08, 20:33
  #5222
Medlem
Tomatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BoyGoneBad


Det är säkert mig du syftar på. Det är helt ok.

Men lång vana har fått mig att dra öronen åt mig när det börjar dyka upp nyreggade
konton med en himla massa förslag i olika riktningar och olika typer av info. Konton
som bara postar i en tråd och inget annat. Och det är inte så att dom faktiskt har någon
direkt info (jo i undantagsfall) att komma med. Mest bara ytterligare spekulationer
om huruvida hon kan finnas här eller där eller everywhere...

Någon privatklubb är det alls inte frågan om. Men man BÖR ta en hel del inlägg med
en stor nypa salt.
Ska man behöva logga in med sitt 1000+ konto då för att bli accepterad av dig
Nu råkade jag hoppa in med detta då jag hade det lösenordet i huvudet.
Jag tror att många råkat hoppa in med icke ordinarie konto, och inte vill börja korsposta?
__________________
Senast redigerad av Tomato 2013-07-08 kl. 21:24.
Citera
2013-07-08, 20:34
  #5223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReimerDenYngre
Bilen med släp beskrivs av vittnet på:
https://www.flashback.org/p44163612#p44163612
https://www.flashback.org/p44162060#p44162060
https://www.flashback.org/p44161952#p44161952
https://www.flashback.org/p44159678#p44159678

Men polisen söker vittnen natten mellan lördag och söndag i Trollhättan och på Hunneberg. Vittnet i fråga såg bilen natten mellan söndag och måndag. Då måste bilen redan vara bränd så hela berättelsen har knappast med mordet att göra även om den förmodligen är sann.

Men skulle de då inte ha kunnat åkt upp och hämtat den dumpade kroppen för att begrava på annat håll? Ja, det är möjligt men varför köra med två bilar och om de bränt en för att dölja spår - har de då bränt en till? Släpvagnen kan vara intressant om de kört en grävare som på alla sätt ser ut som denna http://tinyurl.com/gravare

En massa om krävs för att iakttagelsen skall bli intressant, men med om kommer man lätt långt. Sundare är att förhålla sig kallt till det hela.

Grävaren är dock högintressant och jag vill veta var den finns idag.


Hmm, annars hade det ju vart ett hett tips,
Måste hända mycket i thn...
Citera
2013-07-08, 20:37
  #5224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SparkMan
Har varit där och tagit ett litet kort:
http://img594.imageshack.us/img594/9239/9hsq.jpg

Adressen är S*lstad K*rlshem 29 (aa)

Hojta till om du vill ha hjälp eller en mänsklig sköld


Tackar!
Men du kollade inte närmre antar jag? Har ni släppt teorin än om att hon kan
finnas i något utav fordonen? Har inte följt tråden på ett par timmar. Samt vet du om
någon mer bor i huset än F.H. Flickvän? Inneboende? osv osv.
Citera
2013-07-08, 20:37
  #5225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Seeyainhell
Någon som varit vid F.H:s bostad och kontrollerat bussen samt bilen? Om inte någon annan har planer på att göra det anmäler jag mig frivilligt om någon bistår med GPS-koordinater samt om ni lovar att i framtiden starta en tråd om mig i min ära om jag skulle bli skjuten till döds av någon nazi-anhängare som vaktar huset
Ska du dit så snälla kolla noga i bilarna.
Citera
2013-07-08, 20:38
  #5226
Medlem
en fråga till miggafri : på din gamla blogg kan man läsa du befann dig i tingsrätten år 2010

http://miggsmiggs.blogg.se/2010/september/

Inlägg 1055

Japp, onsdag kväll.
Livet är tämligen väldigt bra just nu ilf för min del
Igår satt jag i tingsrätten HELA dagen (som publik dårrå)
Vem eller vad det gäller låter jag vara osagt här men det är nån som står mig mycket nära, så nära att jag valt att kalla det familj. Slutplädering på fredag så vi håller våra tummar. Men jag äslkade att se hur ett korthus bara började rasa mer o mer o ger min "familj" mer kött på benen =) Stöttar dig till 10000 du är fantastisk!♥


1) kan du berätta idag vem det gällde



2)när du hörde nyheten att IH finns inte länge blev du glad eller ledsen ?berätta hur du kännde dig.
Citera
2013-07-08, 20:38
  #5227
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Seeyainhell
Tackar!
Men du kollade inte närmre antar jag? Har ni släppt teorin än om att hon kan
finnas i något utav fordonen? Har inte följt tråden på ett par timmar. Samt vet du om
någon mer bor i huset än F.H. Flickvän? Inneboende? osv osv.


Bor ingen där, huset är "övergivet" så du kan vara lugn.. grannar däremot finns det gott om
Citera
2013-07-08, 20:39
  #5228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fliiiickan
Ska du dit så snälla kolla noga i bilarna.

Det är min tanke att göra det såvida det inte är någon boende i huset. Då får jag försöka snabba mig och se så mycket jag hinner.

Dock kan jag ju påtala att jag inte kommer skriva här NÄR jag gör det. Det kan bli idag, imorgon eller i övermorgon. Vill inte outa mig fullständigt här och kanske få en obehaglig överraskning.
Citera
2013-07-08, 20:39
  #5229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Therrabus
Trollhättans kanotklubb ligger vid järnvägsbron som går över kanalen, även en gammal järnväg går där. Huset är gult.


Kolla kanotklubbens förråd/kanotförvaring. Kolla i kanoter som ev kan finnas där.
Citera
2013-07-08, 20:43
  #5230
Medlem
SparkMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Seeyainhell
Tackar!
Men du kollade inte närmre antar jag? Har ni släppt teorin än om att hon kan
finnas i något utav fordonen? Har inte följt tråden på ett par timmar. Samt vet du om
någon mer bor i huset än F.H. Flickvän? Inneboende? osv osv.
För att inte dra till mig uppmärksamhet, samt att det var innan det blev offentligt att FH var en av de häktade/anhållna så vågade jag inte mer än "ta det på vägen" om man säger så. Men som redan påtalats är huset övergivet och jag tror inte ens att det är beboeligt när man ser det från utsidan.

Skicka PM med dag och tid om du vill ha sällskap så kan vi dyka upp som maskeradligan och spana lite.
Citera
2013-07-08, 20:45
  #5231
Medlem
SparkMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dapravda
Kolla kanotklubbens förråd/kanotförvaring. Kolla i kanoter som ev kan finnas där.
Det känns verkligen som en högoddsare, speciellt nu på sommaren när det nästan alltid är folk i rörelse där och dem paddlar i kanalen titt som tätt. Skulle vara som att be om att få kroppen upphittad.
Citera
2013-07-08, 20:46
  #5232
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bullskit
AJ har gjort sig skyldig till flera grova våldsbrott, bland annat grov misshandel, skadegörelse och övergrepp i rättssak.

AJ var aktiv i somaliermisshandeln under Fallens dagar 1993.
Under 1994 och 1995 gjorde han sig skyldig till misshandel vid åtta tillfällen samt vapenbrott. Bland annat dömdes han för grov misshandel av en ensam invandrare vid kanalen nedanför villa Elfhög i början av juni 1995.
Dessutom olaga hot och olaga vapeninnehav.
I mars 1998 dömdes Johansson för misshandel, häleri och vapenbrott efter en händelse som inträffade 18 oktober 1997. Nationalsocialistisk front hade den dagen haft en demonstration i Karlskrona. På kvällen misshandlade Johansson en 14-årig flicka inne på en bakgård i centrala Karlskrona. Flickan drogs till marken och sparkades med stålskodda känger – bland annat två gånger mot huvudet.

Att AJ misshandlat minst tre av sina ex och (en av dom framför ögonen på sin mor) också dömts för detta gör ju inte kräket mer trovärdig direkt......
Vet att det mesta redan nämnts i tråden men det tål att upprepas!

Lås in honom och kasta bort nyckeln. Samhället borde skyddas från den här typen av totalskruvade kräk utan empati eller ens vanligt vett!!!! Å snälla soc, agera, ta hand om TBs barn innan det är försent, de befinner sig i en mycket ohälsosam miljö!!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in