Citat:
Ursprungligen postat av
ladugardsdorr
Jo det är ju en annan stor skillnad, SD har aldrig varit NS.
Sedan tror jag inte att många ser SvP som ett "hot". Kanske i framtiden med dit är det eoner, till och med i kommuner som Grästorp.
Nej, nazism säljer - det är nog inte svårare än så. Skulle SvP ses som ett politiskt hot så hade det inte stått ett mellanslag om dem på Gotland. Precis som han tystade ner SD fram till 2010 ungefär.
Nej, de kanske aldrig har varit NS men de drog ju till sig en hel del subkulturellt drägg och det var efter en utrensing av dessa (bl.a) som de växte.
Det sitter ju dock redan företrädare för SvP i några kommuner och de har definitivt en chans på fler platser i nästa val men att det skulle bli ett inträde i riksdagen är det nog inte många som tror, det är inte målet heller.
Inte att glömma, SD sågs inte heller som något hot "för vem skulle vilja rösta på ett rasistiskt parti!?", uppenbarligen tillräckligt många.
F.ö så företräder jag
inte partiet, enbart sympatisör... Så inte någon får för sig något.