2013-07-04, 16:46
  #1861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snokeri
Tja det vet vi ju inte, eftersom de aldrig skriver ut att misstänkt mördare är sosse tex. Men visst måste någon av alla mördare vara något annat än nazister, med tanke på hur många fler sossar det finns tex :-)

Intressant fråga. Har vi fler mördare än vi har nazister i landet? Men det är väl med sossar som med sverigedemokrater, dom sticker inte ut, om man säger så. En person som bär en t-shirt med trycket "nationalsocialist" får däremot anses göra det. Nationalsocialister kan med visst fog antas ha lättare att ta till våld rent generellt än såväl sd:are som såssar. Så, ja, jag tycker det är relevant att berätta att han är nynazist.
Citera
2013-07-04, 16:47
  #1862
Medlem
Vbg1972s avatar
Och D.B HAR(!) suttit i polisförhör. Och samtidigt läste jag på Expressen eller Aftonbladet att bilägaren inte är misstänkt för något. Hoppas de att han ska bli nervös och leda dem i rätt riktining, kanske?
Citera
2013-07-04, 16:47
  #1863
Medlem
panzertaxs avatar
sorry för OT, men varför ser vegetationen ut som zickzackmönster på flera ställen på berget?
Noterade bara symmetrin... skogsavverkning? Inte sett det tidigare.

http://postimg.org/image/bh6jiasw5/
Citera
2013-07-04, 16:47
  #1864
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snokeri
Tja det vet vi ju inte, eftersom de aldrig skriver ut att misstänkt mördare är sosse tex. Men visst måste någon av alla mördare vara något annat än nazister, med tanke på hur många fler sossar det finns tex :-)

Socialdemokrater, de flesta i alla fall, har empati. Mer än vad man kan säga om nazister...

Ursäkta, OT, men blir så irriterad när det kommer in en foliehatt och ska beklaga sig över att tidningar nämner nazister och inte fördömer vad han gjort tidigare eller vad han eventuellt gjort denna helg...

Det räcker att läsa AJ:s och DB:s FB för att förstå att de inte riktigt är med på banan, om man säger så...
Citera
2013-07-04, 16:48
  #1865
Medlem
leifi.plomeross avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ztreez
Hade hon vart det så hade polisen märkt det...
Men enligt bilderna så var bilen väldigt bränd o då lär kroppen vara svår o hitta tänkte på armbandet som man hittade vid den brända bilen
Citera
2013-07-04, 16:50
  #1866
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sundsvallskvinna
Handlar det om organiserad kriminallitet eller vad är det frågan om? Så här mycket resurser brukar inte polisen använda när de griper knarkaräckel eller vanliga småkriminella drägg.

4 olika adresser, insatsstyrkan slår till mot en lägenhet, uppgifter om blodspår i en annan lägenhet, en pundare som blev gripen i en park samt ett möjligt kidnappningsdrama. Jag får inte det att gå ihop helt enkelt. Är det ett gäng vidriga knarkarjävlar som fått snedtändning och slaktat en annan människa p.g.a. en ringa skuld?



Du verkar ha noll koll på missbrukare, med tanke på hur du uttrycker dig.. Är du medveten om att det är en sjukdom? Man kan se förändringar i hjärnan på en missbrukare..
Det handlar om ett möjligt mord, klart som korvspad att dom lägger resurser..

Kommer förändringarna i hjärna före eller efter man började missbruka? Jag har inga förändringar i min hjärna, men de kanske försvinner när man blir frisk?
Citera
2013-07-04, 16:51
  #1867
Medlem
Någon som hört något om ett pådrag vid gamla svängbron/tågbron Nohab använde förr? Såg det inte själv, men polis kom i 200 blås mot enkelriktat å ska tydligen stannat där vid bron. Hittar inget i media.
Citera
2013-07-04, 16:54
  #1868
Medlem
Lalajlajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bytes
Sökandet helt resultatlöst!


Nu har det gått såpass lång tid att det är hopplöst och mycket svårlöst, medans AJ sitter anhållen och antagligen inte säger än sak mer än att vilseleda poliserna, han tycks vara mycket smartare än vad som har framkommit i tråden sedan tidigt..

Vart är du IDA?
Har du minsta aning om vart IDA kan vara, eller sett några iakttagelser, ring 114 14

Yttersta resurser har tagits till, NI,PIKETEN,HELIKOPTRAR! Fortfarande resultatlöst, hon kan inte ha gått upp i rök! In med mer dykare, det kostar mindre på längre sikt.

// Bytes

Herregud, lugna ned dig människa, jäkla stress i trådarna nu för tiden.

Allt tar sin tid och är AJ skyldig, vilket det mesta talar för, så har de garanterat redan bevis mot honom, omöjligt att han inte lämnade spår efter sig i allt blod i lägenhet och trappen.

Kroppen dyker upp så småningom och AJ kommer sitta där han sitter tills han blir fälld för detta. I detta fall kan han möjligtvis kunna fällas även utan kropp då allt talar för att hon är död, blodet, det ensamma barnet och förmodligen en hel del annat också.

Nu ska de bara lyckas binda bilägaren till detta brott också, kanske det var hans silverarmband de hittade vid bilen.
Citera
2013-07-04, 16:55
  #1869
Medlem
Branden på Hunneberg kanske helt enkelt bara är ett vilospår?
Tyvärr finns det alldeles för många ställen kring thn där man kan dumpa en kropp om man har lite fantasi.
Gruvorna som jag nämnde tidigare är som sagt lite för grunda och just de gruvorna jag tänkte på finns det bostadsbebyggelse i anslutning till. Samtidigt finns det väl en del brunnar och andra schakt upp på berget där man kan dumpa en kropp?

Ett annat ställe kan vara om någon sett den osynlige så dumpades ju han vid gamla slussarna i thn. Dock finns det bara en väg dit men samtidigt går det utan större problem att åka dit och dumpa en kropp. Då tänkte jag på området som ligger vid den första slussporten som går ut mot älven, kroppen kommer då att åka med älven ner mot Lilla Edet och kan under sin färd ner fastna vid något otillgängligt ställe, att dumpa en kropp ovanför fallen känns lite mer riskabelt då kroppen kan fastna i gallren mot kraftstationen alt flytta upp vid slussområdet. Ovanför fallen trafikeras mer av småbåtar som är ute och åker till någon av öarna allt är ute och fiskar.
Citera
2013-07-04, 16:56
  #1870
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sundsvallskvinna
Det känns självklart att BO är bragd om livet. Med tanke på att hon har blödarsjukan, så går det väldigt fort för henne att förblöda, säkerligen därför det är så mycket blod. A känns som det skyldige, möjligen har han haft hjälp av en vän. Han spenderade lördagen med I.. Känns orimligt att dom ätit middag och han lämnat lägenheten, sen kommer nån annan och mördar henne.. Njaaa. Men vad vet jag.. Dessutom, det va nån som skrev att det kanske skett i trappen som man kan se på ett kort, där man även ser blod.. Knappast!! Om det hänt i trappen, varför är det blod fulla lägenheten då? Och hon skulle knappast lämna sin son ensam, hon har råkat ut för något riktigt hemskt.. Möjligen har dom börjat bråka, han har på något vis fått henne att börja blöda. Antingen så va det avsiktligt att ta hennes liv eller så fick hon ett sår som gjorde att hon förblödde och GM fick panik!

Om vi ponerar att en blödarsjuk och en icke blödarsjuk fick en halspulsådern avskuren, vem skulle dö först?

Du verkar ha koll...
Citera
2013-07-04, 16:56
  #1871
Medlem
panzertaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leifi.plomeros
Men enligt bilderna så var bilen väldigt bränd o då lär kroppen vara svår o hitta tänkte på armbandet som man hittade vid den brända bilen

Vi har ju inte sett bilen, bara lite delar från den...

En GM som tror denne är smart, hade tagit av ett smycke från BO på annan plats och lagt det intill bilen för att det skulle se ut som att BO har brunnit upp och därmed hoppas på att inget sökande sker på annan plats.
Citera
2013-07-04, 17:01
  #1872
Medlem
J.R.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kanel-Kalle
Det handlar om ett möjligt mord, klart som korvspad att dom lägger resurser..

Kommer förändringarna i hjärna före eller efter man började missbruka? Jag har inga förändringar i min hjärna, men de kanske försvinner när man blir frisk?
Troligtvis kommer förändringarna under tiden missbruket pågår eller möjligtvis efteråt men högst troligt inte innan..
Hur vet man om man själv inte har förändringar i hjärnan?, kan vara svårt att säga eftersom detta förmodligen kommer gradvis och skillnaderna nog är rätt små.
Lite offtopic men lite relevant också.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in