Citat:
Ursprungligen postat av
constant
Varför skulle GM flytta bilen?
Och som någon redan påpekat, ingen lätt uppgift att få på en bil som mer eller mindre går på fälgarna på en kärra.
Dessutom borde någon rapporterat av avspärrning även där bilen eldades, det har ingen gjort, men väl på en annan plats. Och så borde man väl elda en gång till, för att få bort eventuellt DNA från transporten.
Jag får inte ihop flytten av den brända bilen, det övriga kan vara logiskt.
Mord
Ringa kompis och be om skjuts eller sno bilen
Släpa offret från lägenheten till bilen utanför porten där blodspåren slutar
Köra till Kvarnsjön
Göra sig av med offret
Elda upp bilen
Ta sig därifrån, med eller utan hjälp
Edit: Fel, ReimerDenYngre hade tydligen sett en avspärrning där bilen först sägs eldats. Antar att vi dock inte vet om det är frågan om samma bil.
Flytten kan väl vara "logisk" om man tror att den första platsen i sig kan peka ut var kroppen finns eller på annat sätt kompromettera, och man dessutom inbillar sig att den första platsen kan passera obemärkt förbi om man låter bilen brinna igen på något annat ställe? Kanske han som tände på insåg att hans mobil vid det tillfället fångades upp av en mast i närheten?
Att då flytta bilen hade snarast varit rationellt om man jämför med vad panik, droger och lite dumhet kan ställa till annars.