Citat:
Ursprungligen postat av
Svartpixlad
Bra att det protesteras mot religion och det förtryck det kan innebära men samtidigt lite väl magstarkt att göra det i deras helgedom?
Missförstå mig rätt, ogillar sharia å det grövsta men vem är den utsatte här, moskébesökaren eller nakenchockarna?
Man väljer sannolikt Stora Moskén då den är knuten till Muslimska Brödraskapet. Här befinner sig islamister som exempelvis Omar Mustafa.
Protesten riktar sig bland annat mot förtrycket av kvinnor som Muslimska Brödraskapet i Egypten ställer sig bakom, i efterförloppet till den sk "arabiska våren".
Lite allmänt om Muslimska Brödraskapets kvinnosyn:
Citat:
Först trodde folk inte att det var sant.
Inte kunde väl Muslimska brödraskapet, som trots allt lovat att leda Egypten mot frihet och social rättvisa, vara så kvinnofientliga?
Men attacken på FN:s nya deklaration mot kvinnovåld på brödraskapets nättidning Ikhwanweb var inget påhitt. Här stod svart på vitt vad Egyptens nya islamistiska ledarskap verkligen anser om kvinnan och hennes plats i samhället. Enligt brödraskapet bör kvinnan inte ges den fulla rätten att:
# arbeta och resa utan sin makes tillstånd
# anmäla sin make för våldtäkt eller sexuella trakasserier
# använda preventivmedel utan sin makes tillstånd
# gifta sig med en icke-muslim
# stå på jämlik fot med sin make i alla beslut som rör familjen, barnen och ekonomin
# skiljas på samma villkor som mannen, med rätt till halva boet
http://hd.se/kultur/2013/03/28/krigsforklaring-mot-egyptens/
Någon som håller koll på hur feministtwittrarna reagerat? De stödjer Femen i alla lägen - och har sällan något bekymmer med islamister. Nu blir det kortslutning.