Citat:
Ursprungligen postat av
M.Jandelin
Känns väldigt rimligt om Valdes tänker stanna. Cesar måste ha ny klubb, och en bra klubb inför VM, och den enda toppklubben som söker målvakt är i princip Arsenal. Szcz försvinner dock knappast ur klubben.
Vidare är Fabregashistorien fortsatt intressant: Geoff arsenal - trovärdig twittrare med bra kontakter som levererat tidigare, menar att det är klart närmare än vad det verkat i media, men att historien är något komplicerad. Om jag ska gissa så vill förmodligen Fabregas själv lämna nu, men problemet är sannolikt att den enda köparen i princip är Arsenal till ett förutbestämt pris: p.g.a klausulerna i kontraktet - och det kommer inte bli några stora summor. Men det är möjligt att det går att ordna.
Jag undrar om det är Neymar-värvningen som blivit sista spiken i kistan. Den speltid Fabregas har fått har ju varit devis i fel position, som anfallare och ibland till vänster. Nu tar väl Neymar vänsterplatsen, Iniesta får gå ner på mittfältet och således blir det ännu mer trångt än när man tidigare pusslat in Fabregas i laget. Dessutom är det ointe orimligt att man vill ta in nåt mer om en del spelare ska säljas.