Med tanke på att Torgny Segerstedt var den ända svensken som var emot Hitler fram till mot slutet är det väl inte så konstigt att man dekorerade granen med svastikan.
Kan tillägga att jag själv har detta flaggspel med svastikan. I min gran kommer endast antikt pynt; inget plast inget glitter, bara gammalt Fanny & Alexander-pynt. Bland "fynden" är just ett sådant flaggspel med svastika. Har även sett det samma hos andra med gammalt pynt i granen. Så jag antar det var ganska vanligt fram till det inte var PK längre.
För att sammanfatta: anledning till att det finns med i filmen är att den är gjord autentisk in i minsta detalj. Om man tror något annat med tanke på filmens budskap i stort är det värt

x i miljon.