Jag bumpar den här. Det är ingen som har smakat och kan ge en recension?
Funderar starkt på att köpa en i helgen. Jag verkligen ÄLSKADE Blossa 2010 med saffran. Har dock aldrig hört talas om yuzufrukt.
Har en flaska stående i kylen (för jag misstänker att denna gör sig bäst kall, ska självklart prova både varm och kall dock) men tyvärr är det lås och bom på den innan första advent. Min sambo är säreget nitisk på den punkten och jag tänker inte dricka den själv. Får ge mig till tåls med både glögg, julmust och pepparkakor ett par veckor till.
Däremot är jag rätt säker på att jag inte kommer älska den. Den är säkert god, men jag föredrar nästan alltid rödvinsglögg framför vitvinsglögg. Vissa av årgångsglöggarna har varit bra, men i de allra flesta fall föredrar jag Blossas vanliga röda vinglögg. Lite märkligt att jag har svenssonsmaklökar på just den punkten. När det gäller nästan all annan mat och dryck så tycker jag om mera vågade smaker och producenter som tar ut svängarna lite, men just när det gäller glögg så är min smak väldigt konservativ.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!