Citat:
Ursprungligen postat av Howlinbob
Ingen som skrivit något om pågående säsong...
Dagens avsnitt innehöll ju ett riktigt originellt babbe par som inte riktigt hade alla hästar hemma vad gällde samliv med barn osv.
Dock skönt företagsam entreprenör babbe som skaffat sig parad våning på öfvre Östermalm, inte mindre än nio bolag har han involverat i.
http://www.121.nu/onetoone/sokresult...d700b0e88c46ba
Bara jag som får väldigt konstiga vibbar av detta avsnitt? Avsnitt 2 säsong 4. Jag tycker det är ett väldigt märkligt val de gör när de väljer att åka hem till denna familj.
Mannen i huset, Elihu Elmoznino (i programmet endast benämnd "Eli"), äger alltså en lägenhet med minst 6 rum på Grev Turegatan 34, ett stenkast från Strandvägen och en av Sveriges dyrare adresser för er som inte är från Stockholm. Värdet på denna bostad är minst 10 miljoner, kanske 15 mille.
Elihu själv är en ganska förmögen person:
http://www.di.se/artiklar/2004/12/9/...ta-over-wedins
Och ingenting är egentligen fel i lägenheten. Det är lite ostädat, och köket är inte toppmodernt. I övrigt är bostaden fylld med kristallkronor och överklassmöbler. Inte ens någon renovering på gång. Helt olikt övriga program där de i normala fall åker hem till familjer med mögelskador, trasiga rutor och el som är livsfarlig som har fastnat i renoveringsträsket. Känns rätt larvigt när det värsta Anders "Arga snickaren" hittar är att duschslangen inte är installerad ordentligt.
Vad är grejen? Föll valet på dessa pga. av att det är invandrad arab med svart flickvän? Direktiv från kanalledningen? Invandrare i övrigt lyser ju med sin frånvaro eftersom dessa i normalfallet varken äger eget hus eller arbetar som hantverkare. Eller ligger det något annat bakom?