Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2012-09-28, 10:19
  #48289
Medlem
espressinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuscana
Intressant krönika av Clas Barkman i DN idag. Den handlar om Daniel Ellsberg och nämner inte JA, men kan någon undgå att associera till JA?

http://www.dn.se/nyheter/clas-barkman-priserna-ar-ett-bevis-for-var-tacksamhet

Citat:
Right Livelihood-priset och Nobels fredspris är officiella erkännandena av folk som försökt förbättra levnadsvillkoren på vår planet. Jag hoppas att pristagarna inser att stödet och tacksamheten från oss andra är minst lika stort.

Vackert som en dikt, ja varför inte med Assange i åtanke
Citera
2012-09-28, 10:36
  #48290
Medlem
Vet inte vad detta är, ids inte googla vidare just nu:

Citat:
I samband med ett möte med sin brittiske kollega William Hague i FN i New York säger Ricardo Patiño att britterna "erkänner giltigheten" i avtalet om hur utlämningar ska hanteras, men att Hagues "tolkning (av avtalet) skiljer sig från vår".

http://st.nu/start/utrikes/1.5138201-1800-talsavtal-aberopas-for-assange
Citera
2012-09-28, 11:31
  #48291
Medlem
espressinos avatar
Tystnaden från officiellt håll i Sverige ska tolkas som att vi äger inte frågan, det gör England!
Det var minsann Ni som lät honom komma iväg mitt under näsan på Er!

Sverige vet att om han kommer till Sverige, så flyttas fokus och genom sitt i läge ett passiva och oresonliga ställningstagande så målar de samtidigt in sig i ett hörn. Ett hörn som blir svårt att komma ur senare.

Sverige kommer från officiellt håll tiga så länge de inte äger frågan. Frågan blir då varför? Jag tror att svaret är så enkelt att vi har mycket lite suveränitet kvar, vi är sedan kalla krigets dagar insyltade och upp till näsan inblandade i diverse avtal som styr våra ageranden. Dessa frågor blir ett självspelande piano.

Det är bara när det gäller småstater, eller att de ligger så långt bort att dom nog inte kommer tillbaka och biter oss som vi kan spela på hela det utrikespolitiska registret; läs Etiopien, Vitryssland, Brunei, m.fl

Haveriet med Rysslands ambassad är ett exempel när det gick rejält åt pipsvängen, och där "Pilten" försöker spela spelet men går bort sig å det grövsta. http://www.dn.se/ledare/huvudledare/ett-brev-for-mycket

Så att Sverige skulle föregripa utvecklingen och ta några initiativ på egen hand är uteslutet. Om så sker så sker det på uppdrag av någon som vill få slut på eländet. Någon med en agenda och styrkan att spela och sätta tryck på Sverige.

Calle Pilt é consortio spelar maktspel så följer det en noga förutbestämd plan. Det är i grunden ett stycke teater som ska visa på en ansvarsfull politik och motståndarna på att vi har förstått. Diplomati är en kurs i självbevarelsedrift och överlevnad där svaren oftast är givna innan de inträffar.

Allt medan vi fortsätter vår vana trogen att deportera balter, egyptier och andra subversiva krafter. Om dom lovar att inte slå tillbaka!

Just nu slår Assange tillbaka på alla fronter, utspelet via Ecuador i UN satte avtryck och Assange blir inte lika lätt att avfärda i framtiden. Det är inte slut förens det är slut!
Citera
2012-09-28, 11:36
  #48292
Medlem
Nickelodions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pentatonic
Vet inte vad detta är, ids inte googla vidare just nu:

Citat:
I samband med ett möte med sin brittiske kollega William Hague i FN i New York säger Ricardo Patiño att britterna "erkänner giltigheten" i avtalet om hur utlämningar ska hanteras, men att Hagues "tolkning (av avtalet) skiljer sig från vår".

http://st.nu/start/utrikes/1.5138201-1800-talsavtal-aberopas-for-assange

Jag tror TT har missuppfattat det hela. Det är ett gammalt bilateralt avtal från 1880 mellan Ecuador och UK som Ecuador hittat bara för några dagar sedan och som nu även britterna erkänner gäller.

Avtalet säger att utlämning inte får ske på politiska grunder och det menar Ecuador att det är tillämpligt för Assange.

Men det måste ju då betyda att Ecuador inte kan överlämna Assange till Britterna, eftersom det skulle bryta mot det gemensamma avtalet.
Citera
2012-09-28, 12:33
  #48293
Medlem
Nostradumbasss avatar
Hittade detta på Twitter:

http://www.martinfredriksson.net/wiki/index.php/Assange_vs_Sweden

Någon Martin Fredriksson hos Piscatus


Citat:
Ursprungligen postat av Martin Fredriksson, Piscatus
>Den 27 september 2012 20:31 skrev Martin Fredriksson <
>martin.fredriksson@piscatus.XX>:
> Hej
>
> Står svenska Amnesty bakom Amnesty Internationals uttalande om Assange?
> Dvs det om att Sverige borde utfästa garantier för att han inte skall
> lämnas ut till USA?
>
> Borde inte ni kontakta er huvudorganisation och upplysa dem om att svenskt
> rättssystem inte utfäster några löften eller garantier i förväg, att
> rättsväsendet är oberoende av politiska beslut och att det inte finns några
> lagliga möjligheter att i praktiken ge mr Assange någon sorts amnesti
> gentemot USA?
>
> Jag är också en supporter av Wikileaks men jag anser att Assange ska
> prövas för de brott han misstänks för i Sverige enligt gällande lag, och
> att man inte ska göra undantag i lagen bara för att en person har gjort
> mycket gott. Det trodde jag var en självklarhet hos Amnesty också, men jag
> hade tydligen fel, eftersom Amnesty International nu kräver något sorts
> undantag från svensk rätt.
>
> Förstår inte hur ni ska kunna ha någon trovärdighet när det gäller
> rättssäkerhet om ni inte rättar till detta.
>
> //
> Martin Fredriksson, Stockholm
>

skriver alltså till svenska sektionen av Amnesty International och ifrågasätter Amnestys uttalande att Sverige borde ställa ut garantier för att Assange inte förpassas till USA.

Här är svaret från Amnesty International svenska avdelningen:

Citat:
Ursprungligen postat av Bobby Vellucci
Hej,

Den svenska sektionen av Amnesty International ställer sig inte bakom det sätt på vilket organisationen har formulerat sig kring frågan om garantier. Svenska sektionen anser inte att det vare sig är lämpligt eller möjligt att kräva av den svenska regeringen att ge garantier för att Assange inte utlämnas till USA. Amnesty Internationals primära fokus är den svenska förundersökningen och att Julian Assange, genom att vara på plats i Sverige, kan medverka till att anklagelserna om brott kan utredas vidare.

För det fall USA i ett sådant senare läge skulle komma att begära Julian Assange utlämnad för brott kopplad till Wikileaks, kommer Amnesty I International att vända sig emot en utlämning på grund av den risk för att han i USA skulle komma att utsättas för allvarliga kränkningar av sina
mänskliga rättigheter.

Hälsningar,

Bobby Vellucci

Piscatus? Är inte det Robert Aschbergs jävla åsiktsregistrerarbolag? Här har vi alltså ett bolag närstående till Expo som mailar Amnesty Internationals svenska avdelning för att skademinimera gällande Amnesty Internationals kritik mot Sverige. Så är tingens ordning 2012.

Martin har dock den goda smaken att använda överskriften "Sweden vs. Assange" för att tydliggöra att det inte handlar om några svenska våldtäktsoffer. Att vi har en bristande rättssäkerhet i det här landet behöver man ju inte gnälla på Amnesty för; det räcker att titta hur Göran Lambertz är ute på jävligt hal is, för att konstatera att Sverige har en hemläxa att göra när det gäller rättssäkerheten.
__________________
Senast redigerad av Nostradumbass 2012-09-28 kl. 12:42.
Citera
2012-09-28, 12:39
  #48294
Medlem
espressinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Hittade detta på Twitter:

http://www.martinfredriksson.net/wiki/index.php/Assange_vs_Sweden

Någon Martin Fredriksson hos Piscatus




skriver alltså till svenska sektionen av Amnesty International och ifrågasätter Amnestys uttalande att Sverige borde ställa ut garantier för att Assange inte förpassas till USA.

Här är svaret från Amnesty International svenska avdelningen:



Piscatus? Är inte det Robert Aschbergs jävla åsiktsregistrerarbolag? Här har vi alltså ett bolag närstående till Expo som mailar Amnesty Internationals svenska avdelning för att skademinimera gällande Amnesty Internationals kritik mot Sverige. Så är tingens ordning 2012.


JURIDISK PERSON
Bolagsnamn: Piscatus Aktiebolag
Organisationsnummer: 556809-7694
Bolagsform: Aktiebolag
Status: Bolaget är aktivt

SÄTE
Gatuadress: BOX 15
Postnummer: 121 25
Postort: STOCKHOLM-GLOBEN

REGISTRERING
Bolaget bildat: 2010-04-19
Bolaget registrerat: 2010-05-28
Registreringsdatum: 2010-05-28
Bolagsordning: 2011-07-22



KONCERNFÖRHÅLLANDEN
Koncernmoder: -
Moderbolag: -

STYRELSE
Ordförande Aschberg, Robert, 60 år
Styrelseledamot Aschberg, Robert, 60 år
Styrelseledamot Fredriksson, Martin Anders, ej folkbokförd
Styrelseledamot Ekman, Mikael Erik, ej folkbokförd
Styrelseledamot Rennerskog, Carl Christian, 25 år

LÖPANDE FÖRVALTNING
VD Ekman, Mikael Erik, ej folkbokförd

I styrelsen sitter även Expo medarbetaren Mikael Ekman och den brottsdömda AFA aktivisten Martin Fredriksson. Nedan visas Martin Fredrikssons kopplingar till AFA

http://expomakt.wordpress.com/piscatus-ab/

Ödet ironi att en utomparlamentarisk grupp som AFA(antifascistiskaktion) plötsligt lutar sig mot det system som dom annars motarbetar. Herrens vägar är outgrundliga. Dom borde ju rimligtvis älska Assange, men det gör dom inte.

Finns här en dold agenda med diffusa sexuella preferenser, avskurna kukar och invikta kanter till stöd för målsägarna måntrto?

Batong- och brandbombsjournalisten Martin Fredriksson – Från AFA till Strix

Citat:
Klockan har precis passerat ett på natten för en kraftigt berusad Martin Fredriksson. Det har varit en blöt kväll i Stockholms södra förorter. I sällskap har han Strixkollegan och Exporeportern Mikael Ekman och sin vän AFA-aktivisten Marcus ”Notte” Holmberg samt Jennifer Schutzberg-Garcia. Tillsammans står sällskapet och väntar på tunnelbanan hem på Högdalens T-banestation den 7 september ifjol.

http://www.info14.com/2009-08-18-batong-_och_brandbombsjournalisten_martin_fredriksson__fr an_afa_till_strix.html

Citat:
Nu kan Medborgarperspektiv avslöja vilka personer det är som Anna-Klara Bratt har engagerat för att utföra kartläggningen. Det uppdraget har Feministiskt Perspektiv lagt på Researchgruppen, som leds av den välkända AFA-veteranen Martin Fredriksson. Martin Fredriksson är dömd för två fall av misshandel och har dessutom varit misstänkt för mordbrand. Även en av artikelförfattarna, Mathias Wåg, är gammal AFA-veteran.

http://medborgarperspektiv.blogspot.se/2012/02/det-feministiska-hatet-och-dess.html
__________________
Senast redigerad av espressino 2012-09-28 kl. 13:01.
Citera
2012-09-28, 13:23
  #48295
Medlem
espressinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av espressino
JURIDISK PERSON
Bolagsnamn: Piscatus Aktiebolag
Organisationsnummer: 556809-7694
Bolagsform: Aktiebolag
Status: Bolaget är aktivt

SÄTE
Gatuadress: BOX 15
Postnummer: 121 25
Postort: STOCKHOLM-GLOBEN

REGISTRERING
Bolaget bildat: 2010-04-19
Bolaget registrerat: 2010-05-28
Registreringsdatum: 2010-05-28
Bolagsordning: 2011-07-22



KONCERNFÖRHÅLLANDEN
Koncernmoder: -
Moderbolag: -

STYRELSE
Ordförande Aschberg, Robert, 60 år
Styrelseledamot Aschberg, Robert, 60 år
Styrelseledamot Fredriksson, Martin Anders, ej folkbokförd
Styrelseledamot Ekman, Mikael Erik, ej folkbokförd
Styrelseledamot Rennerskog, Carl Christian, 25 år

LÖPANDE FÖRVALTNING
VD Ekman, Mikael Erik, ej folkbokförd

I styrelsen sitter även Expo medarbetaren Mikael Ekman och den brottsdömda AFA aktivisten Martin Fredriksson. Nedan visas Martin Fredrikssons kopplingar till AFA

http://expomakt.wordpress.com/piscatus-ab/

Ödet ironi att en utomparlamentarisk grupp som AFA(antifascistiskaktion) plötsligt lutar sig mot det system som dom annars motarbetar. Herrens vägar är outgrundliga. Dom borde ju rimligtvis älska Assange, men det gör dom inte.

Finns här en dold agenda med diffusa sexuella preferenser, avskurna kukar och invikta kanter till stöd för målsägarna måntrto?

Batong- och brandbombsjournalisten Martin Fredriksson – Från AFA till Strix



http://www.info14.com/2009-08-18-batong-_och_brandbombsjournalisten_martin_fredriksson__fr an_afa_till_strix.html



http://medborgarperspektiv.blogspot.se/2012/02/det-feministiska-hatet-och-dess.html

Domar och stämmningar:

http://www.info14.com/upload/B2494-05_lkpg_dom_martinfredriksson_misshandel.pdf

http://www.info14.com/upload/B1961-00_lkpg_stamningsansokan_fredriksson_kumlien_bjurs tromer_mordbrand.pdf (MC Donalds skärholmen)

http://www.info14.com/upload/B13606-08_sodertorn_martinfredriksson_innehav.pdf

http://www.info14.com/upload/martinfredriksson_bestallningavfu_strix.pdf
Citera
2012-09-28, 13:28
  #48296
Medlem
1915s avatar
Jag kan bekräfta att detta rör sig om en feministisk konspiration mellan mig och Robert Aschberg.

//mf
Citera
2012-09-28, 13:29
  #48297
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Finns här en dold agenda med diffusa sexuella preferenser, avskurna kukar och invikta kanter till stöd för målsägarna måntrto?

Här är "ursäkten" från Twitter på ditt gräv ... till Rixstep som inte var sen alls att tweeta faktiskt


Citat:
Ursprungligen postat av Researchgruppen
Researchgruppen ‏@Researchgruppen
@rixstepnews would be more correct to say I did this for @researchgruppen since we've done a lot of work for feminist media.
Visa konversation Svara Retweeta Favoritmarkera
23m Researchgruppen ‏@Researchgruppen
@rixstepnews hey Rick, that's not correct. Just the email I happened to use at the time. //m

Det var således en slump att vi kan koppla herr Martins emailadress till ett bolag med sir Robert i styrelsen. Circulate people! Nothing to see here!
Citera
2012-09-28, 13:29
  #48298
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:

Här är svaret från Amnesty International svenska avdelningen:

Citat:
Hej,

Den svenska sektionen av Amnesty International ställer sig inte bakom det sätt på vilket organisationen har formulerat sig kring frågan om garantier. Svenska sektionen anser inte att det vare sig är lämpligt eller möjligt att kräva av den svenska regeringen att ge garantier för att Assange inte utlämnas till USA. Amnesty Internationals primära fokus är den svenska förundersökningen och att Julian Assange, genom att vara på plats i Sverige, kan medverka till att anklagelserna om brott kan utredas vidare.

För det fall USA i ett sådant senare läge skulle komma att begära Julian Assange utlämnad för brott kopplad till Wikileaks, kommer Amnesty I International att vända sig emot en utlämning på grund av den risk för att han i USA skulle komma att utsättas för allvarliga kränkningar av sina
mänskliga rättigheter.

Hälsningar,

Bobby Vellucci

Jag förstår inte varför Amnesty tycker att det är så viktigt att JA är på plats i Sverige för detta. Så många har argumenterat för att det skulle vara fullt möjligt och helt normalt att intervjua JA på ambassaden eller via videolänk, vilket skulle vara en sansad kompromiss med tanke på hotbilden mot honom.

Borde de inte hellre fråga sig om han inte redan utsatts för kränkningar av sina mänskliga rättigheter? Vad besviken jag blir på svenska Amnesty. De har en alltför gullig bild av Sverige, verkar det som.

Det skulle vara intressant att veta var Aschberg själv står i frågan.
Citera
2012-09-28, 13:41
  #48299
Medlem
espressinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1915
Jag kan bekräfta att detta rör sig om en feministisk konspiration mellan mig och Robert Aschberg.

//mf

Kul att du ger dig till känna, men varför inte ge Assange lite stöd istället!
Citera
2012-09-28, 13:48
  #48300
Medlem
1915s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Jag förstår inte varför Amnesty tycker att det är så viktigt att JA är på plats i Sverige för detta. Så många har argumenterat för att det skulle vara fullt möjligt och helt normalt att intervjua JA på ambassaden eller via videolänk, vilket skulle vara en sansad kompromiss med tanke på hotbilden mot honom.

Amnesty brukar ju vara fans av rättssäkerhet. Tänker att svenska sektionen inte vill göra undantag från laga gång, som Amnesty International verkar vilja.

Till att börja med är det ju, precis som svenska amnesty säger, helt omöjligt för svenska myndigheter att utfästa någon sorts garantier i förväg. Fråga om utlämning till USA skulle ju tas som ett ärende i svensk domstol och kan bara prövas där och då. Det finns ingen laglig möjlighet att utfästa några löften i förväg.

Det är ju samma sak med varför man inte kan höra honom i England. Vart finns den lagliga grunden för det? Svenska åklagare måste följa svensk lag, som klart och tydligt kräver att Assange ska häktas (se kriterier här).

Nu vore det ju klädsamt om Assange följde sina egna principer och slutade kräva att stå ovanför lagen, och kom till sverige och avslutade debaclet. Förundersökningen är väl i princip klar, och med den prioriteringsprincip som krävs för häktade personer skulle han ju vara uppe i rätten på högst två veckor. Och om han inte skulle försättas på fri fot redan innan domstolsförhandlingen (då förundersökningen är avslutad) så skulle han med stor sannolikhet frias eller åtminstone friges av rätten.

Men det är såklart trevligare för Assange att undvika brännande frågor om sexuella övergrepp och istället låta världens alla foliehattar gapa om USA-konspirationer och feminazister. Synd bara att det har kostat Wikileaks hela trovärdighet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in