Jag är inbiten stockholmare och har inte alls koll på vilka tatuerare som är bra på japanskt i göteborg tyvärr.
Testa att googla med sökorden koi tattoo. Väl bildsök och du ska se att du får motiv som räcker och blir över. Annars är
BMEzine en outsinlig källa för inspiration. När du har hittat lite bilder som innehåller något som du fastnat för, skriv ut dem och gå till en tatuerare och diskutera lite med honom/henne. Ni ska nog kunna få ihop ett bra motiv tillsammans.
Vad menar du förresten med lysande färger?
Stormigt vatten är en klassisk komponent inom den japanska tatueringskonsten och utgör tillsammans med vindar, s.k. wind bars, ofta bakgrunden till tatueringar av karpar (koi) och drakar. Det finns väldigt mycket litteratur och information på nätet om japansk tatueringskonst och dess symbolik. Sök inspiration och du kommer finna.
Lycka till...