Citat:
Ursprungligen postat av tago
Ge folk inte fler anledningar att stanna hemma istället för att jobba. [...]
Jag tycker att du har en väldigt grund syn på anledningen till att folk "stannar hemma". Människor är till sin natur inte lata utan kreativa och nyfikna varelser som mår bra av att utforska, lära sig nya saker och umgås. Den sociala trycket på en människa som är arbetslös är enorm och det är inte hopplösheten som tvingar in folk i arbetslöshet, det är arbetslöshet och den tillkommande pressen som tvingar folk in i hopplöshet och depression. Hur ska vi få utrymme att vara kärleksfulla och bry oss om vår omgivning när man ska jobba mer, konsumera mer och köpa oss loss ur en alltmer svajande ekonomi?
Med en kreativitetslön som täcker upp ens basala utgifter, utgifter som egentligen svarar för våra mest basala behov såsom mat, vatten, tak över huvudet osv. så är jag övertygad om att vi hade haft betydligt lättare att ta oss UR soffan, snarare än att underlätta oss för att hamna där. Varför tror du folk ligger på soffan i total orkeslöshet på eftermiddagarna? För att du ska jobba 10 timmar per dag, sköta ungarna, laga mat och dessutom umgås med dina kompisar (de få man fortfarande har kvar, vill säga, eller snarare; de vi har tid till att ha kvar).
All den senaste inspirations- och motivationsforskningen pekar på att pengar faktiskt kväver vår kreativitet istället för att sporra oss.
Jag vill ställa några centrala frågor som jag tycker alla bör ställa sig:
Hade du verkligen jobbat med det du gör idag, om du inte fick lön för det?
Vilka jobb ska vi skapa när arbetslöshetsiffran uppgått till 50 %?
Är evig tillväxt verkligen något att sträva efter? Det vill säga strävan efter att morgondagen alltid måste vara större än gårdagen. Denna strävan förutsätter att vi har oändliga resurser, och detta är ju inte helt sant. Det är till och med en total osanning. Så hur tar vi itu med samhället när de grundbultar som hela systemet bygger på börjar sina?
RSA Animate - Drive: The surprising truth about what motivates us