Har ett problem som jag behöver hjälp att råda bot på. Det är nämligen så att det är en jävla massa fåglar på och vid min balkong varje morgon, och det går inte att ha något där ute för det blir nerbajsat direkt. Vet inte om personen som bodde i lägenheten innan mig matade dom eller något, men det börjar bli ganska irriterande då jag vill nyttja min balkong. Hur får man fåglarna att inse att dom inte är välkomna?
Tjena... Spänn upp fiskelina, 30-50 cm i början av balkongen, lite härs o tvärs och häng 3-4 aluminuimfolie remsor. Löste mitt problem med jobbiga duvor. Inte den snyggaste lösningen men effektiv. / Ascdan
Anledningen till frågan om vilken typ av fåglar det är, var att du kan köpa en uvbulvan. Dessa används vid jagt på krågfågel. Den har också visat sig vara bra på att skrämma bort andra fåglar. Köp en och sätt upp på balkongen. Detta förutsatt att det inte är kråkfågla, de blir bara förbannade och lockar dit fler...
Annars får du sätta upp nät som håller fåglarna borta från balkongen. Inte så kul om det är utsikten man vill åt. Eller glasa in balkongen kanske ?
Det som annars behövs är något man kan hänga på balkongen som skrämmer fåglarna och håller dem borta, om det finns och vad man ska hänga upp vet jag inte.
Två bra tips här som är relativt enkla och harmlösa. Nätet är bra, för det är lätt att sätta upp och ta bort vid behov (när balkong skall användas). Sedan hade jag nog sett till att ställa ut en vattenspridare eller liknande så jag kunde ge de små asen en dusch med kallvatten vid behov också.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!