Citat:
Ursprungligen postat av hweyl
Om du talat klarspråk från början hade det aldrig behövt bli något missförstånd, men bra att du förtydligade. Med tanke på att Sven Anér ibland får hotfulla kommentarer på sin blogg, vore det intressant att veta om fler Palmebloggare erfarit liknande angrepp. Det har alltså inte du, men det kanske beror på att du inte är nog nära sanningen

Jag tror nog inte det. D V S att indikation på sanning skulle medföra hot.
Sen kan jag ju inte skriva på ett sätt som tilltalar alla konspirationsidéer. Bara sånt jag varit med om.
Det är klarspråk nog enligt min ringa mening.
Anér har heller inte fått några egentliga hot. Bara en massa (indirekt/direkt) dumma mejl som man kan tolka som hot om man är på det konspirativa humöret.
Men faktum kvarstår att både jag, Anér och förmodligen andra har haft så att säja "återkoppling" på det vi gör och skriver.
Enligt min mening är dessa aktiviteter "systemindikationer" och handlar inte om "farliga fakta" som måste döljas.
25 år efter mordet sitter det nya pojkar&flickor på stolarna och trycker på de knappar som överensstämmer med nån slags övergripande inriktning på underrättelsetjänsten. Där palmemordet uppenbarligen är högaktuellt.
Bl a därför att man jobbar med Minell och andra för att kartlägga nya förmågor inom de extremistiska organiserade kretsarna, t ex SKP.
Olle Minells polisspår gräver sig nämligen väldigt djupt in i de kretsarna.
Icke att sammanblanda med Anérs driv att söka klarhet i omständigheterna kring Olof Palmes död.
Då hade han nog fått sparken för länge sen.