Tänkte mig att vi i den här tråden ska sätta egna "psyk-diagnoser" på kändisar, dvs att vi förknippar en kändis med en psykisk sjukdom/störning och kompletterar detta med en passande argumentation. Tänk på att diagnosen ska vara någorlunda realistisk, dvs att den passar in på personen lite i alla fall
Jag börjar!
----------------------------------------------------------------------
Carola Häggkvist:
Psykiskt instabil och lider av djupt rotad schizofreni. Har sedan födseln haft en sned & vriden världsbild som hon baserar på sina egna föreställningar om hur en "god" människa ska vara, hon har bl a kastat en blomkruka på sin publik under ett uppträdande på Skansen i tron om att det var en god gärning.
----------------------------------------------------------------------
Har inte riktigt tid att skriva nå mer för måste kila, kanske inte världens roligaste heller för den delen men nu hajar ni vinken i alla fall. Tror vi kan få en hel del roliga diagnoser!
Här är lite matnyttig text för den som vill ha hjälp med psykiska störningar:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Personlighetsst%C3%B6rning
Ps. Thomas Di Leva skulle jag gärna sätta en diagnos på, men passar snällt över den till valfri. Ds.